GTA 6 Ne Zaman Çıkacak? Bilinenler, Söylentiler ve Gerçekler

Oyun tarihinin en başarılı yapımlarından olan GTA, fazla hız kesmeden yoluna devam ediyor. Her oyunda daha fazla içerik eklenen, kalitede, senaryo ve görevlerde tadına tat katan oyunun bir sonraki halkası olan Grand Theft Auto 6‘nın çıkış tarihiyle ilgili bilinenleri, söylentileri ve bazı gerçekleri topladığımız bir makale ile karşınızdayız.

Her gün, saatlerimizi internet başında geçiren insanlar olarak şunu çok iyi biliyoruz ki, internet bilgi akışının hızlı olmasını sağlasa da, her zaman doğru ya da kesin bilgilerle karşılaşamayabiliyoruz. Bizde sizler için, GTA 6 hakkında internetteki en keskin, en göze çarpan bilgileri toplayarak bir yazı hazırladık. Söz konusu olan bilgilerin hepsi yüzde yüz doğru olmasa da işte elimizdekiler…

İlk olarak belirtelim ki henüz Rockstar Games tarafından henüz net bir açıklama yapılmış değil; oyuncular olarak bu duruma üzülsek de sabırla beklemeye devam etmekten başka çaremiz yok. Ancak tahminler oyunun 2022 yılında, çok gecikmeden çıkacağı yönünde. Belki ilk yarısı diyebiliriz. GTA’nın ilk oyunu 1997 yılında çıkmışken, serisinin son oyunu GTA 5, 2013 yılında oyuncuların beğenisine sunulmuştu.

Elimizde Bulunan İddialar ve Söylentiler

Yine oyun dünyasının parmak ısırtan yapımları arasında yer alan Red Dead Redemption Serisi de Rockstar Games firması tarafından yapılmış ve dolayısıyla GTA’nın yapımına biraz ara verilmişti (yıl 2018). Ancak firma, “GTA serisine devam etmemek” gibi bir düşüncelerinin olmadığını, sadece oyunun severlerinin birkaç sene bekleyecekleri anlamına gelen söylemlerde bulunmuştu. Şimdi o birkaç yıl geçti, yine de elimizde netleşmiş bir tarih yok, halen beklenti içindeyiz.  

Video Gameas Chronicle ile yapılan görüşmede, GTA 6 için hedefin 2019 yılında başlangıç vermek olduğundan bahsedilmişti. Eğer her şey yolunda giderse 2022 gibi oyunun çıkma olasılığı vardı, ancak şunu unutmamak lazım ki, her şeyden önce Corona’nın bu işlere de etkisi büyük. Hem sarsılan ekonomik durum, hem de hasta olan kişilerin işe gelememesi gibi nedenlerle belki biraz daha beklememiz gerekebilir. Zaten 2022 olarak verilen tarih hem tahmini bir tarihti hem de Corona ortada yokken verilmişti.

PlayStation 5 Sahipleri Yaşadı Mı?

Rockstar Games firmasının gizli planlarından birinin de oyunu PC dışında farklı konsollara aktarılmasıydı. PlayStation 5’e oyunun yetiştirileceği, hatta PS 5 için özel olarak çıkacağı gibi dedikodularla karşı karşıyayız. Serinin diğer halkalarına baktığımızda, en başından beri PlayStation, GTA için önemli bir yere sahip olsa da, PC oyuncularından gelen ilginin de inanılmaz derecelerde olduğunu biliyoruz. Satışlar belki de bu durumun en net ve sağlam kanıtı. O yüzden oyunun PlayStation 5 özelinde çıkacağına dair pek bir korkumuz yok. Bu konuda dedikodu gazetesinden aldığımız başka bir bilgi ise, PlayStation 5’e özel birkaç içerik çıkma ihtimali. Ancak konunun çoğunluğunda olduğu gibi burası da oldukça muğlak.

PlayStation 5

Ortaya çıkan bilgiler gösteriyor ki oyun, PlayStation 5 sahiplerini mutlu edecek. Hatta bir ihtimal olarak, önce PlayStation 5 için çıkıp sonrasında Xbox ve PC ile devam etme ihtimali var. Ek olarak Xbox One için de oyunun uyumlu olma durumu olabilecek.

Eva Mendes’li GTA Sever Misiniz?

GTA serisinin en büyük eleştri alan kısımlarından biri, belki de oyunda hiç kadın ana karakter olmamasıydı; daha doğrusu tabi ki dünyasında kadın karakterler vardı ama oynanabilir olarak bir seçeneğimiz yoktu (GTA oyunlarındaki bazı hile kodları hariç). Gamer kadınların da ciddi sayıda olduğu günümüzde, eşitsizlik yapıldığına dair olarak da negatif yorumlar yapılıyordu. Aslında Rockstar Games’in oynanabilecek bir kadın karakter olmasına uzak bakmadığı, ancak Leslie Benzies düşüncelerine dayanılarak böyle bir opsiyonun oyuna konulmadığını belirtmişti. Şimdi kendisi firmadan ayrıldığı için bu durum değişebilir mi? Bir söylentiye göre oynanabilir bir kadın karakter olursa Eva Mendes‘in seslendirebileceği de söyleniyor. Kendi adıma fikri de çok beğendiğimi söylemeliyim.

Eva Mendes
Eva Mendes

İçerik ve Senaryo Olarak Elimizde Ne Var?

GTA serisinin beşinci oyunu olan Grand Theft Auto V’de, senaryonun birden fazla karakter üstünden ilerlemesi yoluna gitmişti, açıkçası oldukça cesur bir hareketti. Oyuncuların sevip sevmeyeceğinin belli olmadığı bu durum neyse ki oyuncular tarafından benimsendi ve kitlenin büyük bir kısmı başarılı buldu. Başarıyı bu noktada da yakalamış olan şirketin yoldan ayrılmayacağı ile ilgili söylentiler var.

Görevlerin arasında geri dönüşün de olacağı yiine dedikodular arasında.

Firma, aynı zamanda “yaşayan bir şehri” oyuncularına sunarak onları daha da memnun etmeyi planlamış. Her şey beklendiği gibi giderse, örneğin her ürünü, her zaman aynı dükkanda bulamayacağız. Oyunda yaşananlara ve zamana göre eşya ve ürünlerin değişiklik göstermesi, bir süreliğine satın alınamaması gibi durumlar hazırlandığı belirtiliyor.

Oyunda Netflix yapımı olan Narcos dizisinden bazı izler görmemiz mümkün olabilir. Ek olarak oyunda 6 farklı zaman dilimi ile karşılaşma imkanımız var. Tabi böyle bir durum olursa silahlar, kullanılan ekipmanlar ve en önemlisi etraftaki binalar da zamana göre değişecek.

Sesler, Müzik ve Orkestra?

Rap dünyasında kendine yer edinmiş olan City Morgue grubunun oyunun müziklerinden sorumlu olacağına dair bir dedikodu dolaşıyor. Bu dedikodunun başlangıç zamanı ve nedeni, City Morgue adlı grubunun Instagram hesabındaki paylaşımıydı. 2019’un sonlarına doğru Rockstar Games ile ilgili paylaşım yapan grup, sanki oyunun müzklerini yapacaklarmış gibi bir izlenim yaratmıştı. Rockstar Games tarafından kesinlikle resmileştirilmemiş olan bir durumdu.

Rockstar Games City Morgue Instagram
City Morgue grubunun Instagram’da yaptığı paylaşım.

Oyunun hayranları, müziklerin değişen dünyaya ayak uydurması (mesela Billie Eilish gibi) ve en güncel, en popüler listelerin göz önüne alınarak çalışmaların yapılmasını istiyorlar. Her zaman için oyuncusunu can kulağıyla dinleyen ve oyunlarına ona göre yön vermeye çalışan Rockstar Games, muhtemelen bu konuda da beklentileri karşılayacaktır, ancak ne yazık ki henüz müziklerden kimlerin sorumlu olacağı netleşmiş değil. Bu gibi bilgiler oyun duyurusundan sonra ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Grand Theft Auto VI’nın Fiyatı Ne Olacak?

GTA 6’nın öngörülen fiyatı, genelde tüm AAA oyunlarının olduğu gibi 60 dolar olarak düşünülüyor. En azından PC kullanıcıları için 60 dolar civarında olacak olan oyun, Xbox One ya da PlayStation 5 için biraz daha pahalı olabilir. Açıkçası, günümüz oyunlarıyla kıyaslayacak olursak fiyatlar çok da dudak uçuklatıcı sayılmaz. Ayrıca popüler oyun platformu olan Steam’in Türkiye’deki uygun fiyatlandırması sayesinde normal ücreti 450₺ ($60) civarı iken, Türkiye’de 150₺ – 350₺ civarında bir ücrete satışa sunulabilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, bunlar ön görülen fiyatlar ve maalesef Covid’in fiyatlandırmalar üstüne de olumsuz bir etkisini görebiliriz.

Bu Sefer Hangi Şehirde Başımızı Belaya Sokacağız?

Rockstar Games’den sızan bilgiler doğrultusunda, oyunun haritası konusunda birkaç bilgi var. Söylemeye gerek yok ama oyunun haritası devasa olacak, diğer oyunlara göre çok daha detaylı ve geniş bir alanla karşı karşıya olacağız. Bazı iddialara göre oyunun Liberty City, Vice City ve Los Santos’da geçmesi bekleniyor. Oyun tutkunlarının bazılarının fikirlerine göre ise farklı şehirde geçecek olan (İstanbul, Londra ve New York gibi) harita ve görev kısımları da mevcut olacak.

Firmanın harita kısmında kendini aşacağına dair söylentiler de yine internette sıkça rastlayabileceğimiz şeyler. Firmanın bu konuda “deneysel” sayılabilecek şeyler deneyebileceği, eski haritaları güncelleyerek hepsini oyuna koyabileceği, oyunun 45’den fazla şehir ve kasabadan oluşabileceği konuşuluyor.

İsmi açıklanmayan bir oyuncunun, oyunun haritası hakkında böyle bir tahmini var. İnternette en çok beğenilen tahmini haritalardan…

GTA 6 Konsept Harita
GTA 6 konsept haritası. Los Santos, San Ferreo, Las Ventures, Vice City, Liberty City haritalarını içeriyor.

Yeni Bilgisayar Kurmak Gerekir Mi?

Net olmasa da, oyunun önerilen sistem gereksinimlerinin aşağıdaki şekilde olacağı tahmin ediliyor. Henüz hiçbir kesinliği olmamasından dolayı, GTA 6 için şimdiden PC toplamayı kimseye tavsiye etmiyoruz.

  • Intel İşlemci: Core i7-4790 (4 çekirdekli), 3.6GHz
  • AMD İşlemci: FX-8370
  • Ekran Kartı (Nvidia): GeForce GTX 980 Ti 6GB
  • Ekran Kartı (AMD): Radeon R9 Fury X 4GB
  • RAM: 16GB
  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
  • Direct X Versiyonu: DX 12
  • Sabit Disk Alanı: 55 GB

Önceki GTA Oyunların Çıkış Tarihleri

Daha isabetli tahminler yapabilmemiz için her konuda geçmişe bakmak işimize yarayacaktır. GTA serisi, ilk başta çok daha sık oyunlarını tamamlayabilirken, bir süre sonra (eklenen fazla içerik, harita ve oynanıştaki gelişmeler nedeniyle) oyunların, oyuncularla buluşması git gide daha fazla zaman almaya başladı; öyle ki GTA 3 2001 yılında çıkmış, 2002 yılında GTA: Vice City hemen ardından izlemişti. GTA: San Andreas da oyuncuları çok bekletmemiş ve 2004 yılında evlerimize konuk olmuştu. Sonrasında 4 sene beklememiz gerekti; GTA 4, 2008 yılında gelmiş, firma sonrasında fazla vakit kaybetmeden 2009 yılında The Lost and Damned‘ı yayımlamıştı. En son ise GTA 5 2013 yılında piyasaya sürülmüştü. Grand Theft Auto oyunlarının çıkışlarının ardından geçen sürelere şöyle bir bakalım dedik:

İlk OyunSonraki OyunAradan Geçen Süre
GTA III (2001)GTA: Vice City (2002)1 yıl ara
GTA: Vice City (2002)GTA: San Andreas (2004)2 yıl ara
GTA: San Andreas (2004)GTA IV (2008)4 yıl ara
GTA IV (2008)GTA V (2013)5 yıl ara
GTA V (2013)GTA VI (?)8 yıl + ? (belli değil)

GTA 6 Neden Hala Çıkmadı?

Oyunla ilgili her noktada birçok söylenti var, ama belki de en çok tartışmaya sebep olan konu oyunun hala çıkmamasının asıl nedeni olabilir. Rockstar Games’in oyunun her anlamda kalitesini arttırmak için kılı kırk yardığından bahsediliyor; taktir edersiniz ki Grand Theft Auto gibi bir oyun yapmak ve bunun devamını getirmek çok stresli ve yorucu olmasının yanında inanılmaz emek ve zaman isteyen bir iş. Zaten halihazırda oyununuz kaliteli ancak oyuncular bir sonraki oyunda her şeyin daha fazlasını istiyorlar. Bu sebeple kaliteden ödün vermeden oyuna devam etmek, belki de yeni bir oyun serisi yapmaktan bile zor. Dolayısıyla her ayrıntı, yeni oyunda olacak ve olmayacak her şey önemli.

Oyunun neden geç çıktığı hakkında en önemli iddialardan biri de hem önceki oyunları seven oyuncu kitlesini elde tutmak, hem de bu kitleyi yayarak arttırmak. Bu sebeple oyunda köklü değişiklikler yapılmaya çalışılıyor, örneğin oyundaki ticaretin eski serilerden farklı olabileceği ve seçilebilir karakterlere kadın opsiyonunun eklenmesi gibi. Böylece hem “eksiklikler” kapanmış olacak, hem de oyunculara yeni ögeler sunulmuş olacak.

GTA 6’nın çıkmamasının en önemli sebepleri arasında bir de GTA: Online gösteriliyor. 2013 yılında online olarak da hayatımıza giren GTA Online; Xbox, PC ve PlayStation kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmişti, bu gün de etmeye devam ediyor. Oyuncuların herkese açık ya da sadece arkadaşlarıyla oynayabilecekleri farklı modları bulunan GTA Online’ın kullanıcı sayılarına baktığımızda rakamların çok yüksek olduğunu görebiliyoruz. Oyun içi satışlar da milyonlarla ifade ediliyor, hatta bir analiz şirketi sadece GTA Online’dan elde edilen toplam gelirin $1.09 milyar dolar olduğundan bahsetti. Ek olarak GTA Online günümüzde en çok oynanan online oyunlardan biri. Aslında vermiş olduğumuz bu bilgiler olumlu gibi gözükse de, “Online oyun başarısının Rockstar Games’i yavaşlattığı, rehavete sürüklediğine” dair düşünceler de mevcut. Şirketin GTA Online’dan aldığı düzenli ve yüksek gelirin şirketin yeni oyun yapmasında acele etmemesi nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Sonu Gelmez Bir Şekilde Beklerken

Genel olarak baktığımızda Rockstar Games’in oyuncu isteklerini karşılayan ve son derece başarılı bir fima olması nedeniyle, oyunun son derece kaliteli olmasını bekliyoruz. Açıkçası dünya virüs salgını nedeniyle zor bir durumda olsa da, bu durumun oyun kalitesine değil ama belki biraz fiyatlara ve çıkış tarihinin ertlenemesi gibi noktalarına etki edeceğini düşünüyoruz. Yeni bir açıklama yapılıncaya kadar oyunun dev haritası, bir ihtimal seçilebilecek kadın karakterinin olması ve farklı zaman dilimlerinde hareket etmenin vereceği zevki düşünerek, sabırla beklemeye devam ediyoruz. Yeni gelişmeleri de yakından takip edecek ve bir ilerleme olduğunda mutlaka duyuracağız. O zamana kadar, yeni haberler ve yazılarda görüşmek üzere.

Grand Theft Auto 6’dan sizin beklentileriniz neler? Düşüncelerinizi ve oyundan beklentilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

3785
görüntüleme

57 oy