Grand Theft Auto III

Kapak Fotoğrafı

Geliştirici
Rockstar North

Yayımcı
Rockstar Games (Ana Şirket: Take-Two Interactive)

Çok Oyuncu
1 oyuncu. (Çok oyuncu yok.)

İnternet Sitesi
www.rockstargames.com/grandtheftauto3

Platformlar ve Çıkış Tarihleri

Orijinal Sürüm:
— 22 Ekim 2001: PlayStation 2
— 20 Mayıs 2002: PC
— 31 Ekim 2003: Xbox
— 11 Kasım 2006: PlayStation 3
— 18 Ağustos 2010: Apple macOS
— 15 Aralık 2011: iOS, Android
— 15 Mayıs 2014: Fire OS
— 6 Aralık 2015: PlayStation 4
— 19 Kasım 2020: PlayStation 5

Definitive Edition:
— 11 Kasım 2021: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch
— 14 Aralık 2023: Apple iOS

Ana Karakter
Claude

GTA 3 Hakkında

Grand Theft Auto III (kısaca GTA 3), Rockstar North tarafından geliştirilmiş açık dünya aksiyon-macera tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin üçüncü ana oyunu, ana sıralamayı saymazsak ise beşinci oyunudur. Kuzey Amerika’da 22 Ekim 2001’de, Avrupa’da 26 Ekim 2001’de PlayStation 2 platformu için piyasaya sürülmüştür. Oyunun PC sürümü 2002, Xbox sürümü 2003 yılında raflardaki yerini almıştır. 2010 yılında Mac platformu için de port edilmiştir. 2011 yılında 10. yıldönümü şerefine Apple iOS ve Android mobil platformlarında Grand Theft Auto III: 10 Year Anniversary Edition adı altında çıkışını gerçekleştirmiştir. Daha sonra yeni platformlar ve konsollar için de çıkış yapan oyun, 2021 yılında Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition sürümü ile tamamen yenilenmiş bir görünüme kavuşmuştur. Serinin devrim niteliğindeki ilk üç boyutlu oyunudur, serinin diğer eski oyunları gibi iki boyutlu değildir.

Oyun, GTA serisindeki en tanıdık şehir olan Liberty City'de, 2001 yılında geçmektedir. Şehir, temel olarak New York örnek alınarak tasarlanmış olup, Philadelphia, Detroit, Baltimore vb. gibi ABD'nin Doğu Kıyısı'nın ve orta-batının bir dizi şehirlerinden de esintiler taşımaktadır. Oyunun hikayesi, kız arkadaşı tarafından ihanete uğramış ve kız arkadaşından bu ihanetin intikamını almak için mücadele eden Claude adındaki karakterin başından geçen mafya yaşantısını konu almaktadır.

GTA III, üç boyutlu olması dolayısıyla seriye yeni bir soluk katmıştır ve belki de bu zamana kadar uzanan efsane serinin temellerini oluşturmuştur. Başarısıyla oyun dünyasının akışını kökten değiştirmiştir. Gelen satış başarıları sonrası oyun tek bir platform ile sınırlı kalmamış; zamanla birçok platformda kendisine yer edinmiştir.

GTA 3 The Definitive Edition Sürümü

Rockstar Games'in efsanevi oyun serisi Grand Theft Auto'nun unutulmaz yapıtlarından biri olan GTA 3'ün definitive sürümü, oyuncularla 2021 sonbaharında tekrar buluştu. Yüksek çözünürlüklü grafikler, geliştirilmiş karakter modelleri ve yeniden düzenlenmiş şehir detaylarıyla desteklenen bu sürüm, orijinal oyunun tadını modern konsol ve platformlarda deneyimlemek isteyen oyunculara GTA serisinin ilk 3D oyununun kapısını tekrar açtı. 11 Kasım 2021 tarihinde piyasaya sürülen bu yeni sürüm, hem serinin hayranlarına nostaljik bir yolculuk sunuyor hem de oyunun eski ve yeni oyuncularını aynı heyecanla içine çekiyor.

GTA 3'ün definitive sürümü, orijinal oyunun atmosferini ve hikayesini korurken eklenen özel içeriklerle de dikkat çekiyor. Yeniden düzenlenmiş radyo istasyonları, geliştirilmiş grafik dokuları ve efektler, otomatik kaydetme sistemi, yüksek FPS ve oyun mekaniğindeki diğer geliştirmelerle birlikte, GTA 3'ü tekrar keşfetmek ve bu klasik oyunun heyecanını yaşamak mümkün hale geliyor. Bu güncelleme, serinin unutulmaz deneyimini modern teknolojiyle buluşturarak oyunculara unutulmaz bir oyun deneyimi sunmayı amaçlıyor.

46666
görüntüleme

3.779 oy