GTA 4 The Lost and Damned Kapak

Kapak Fotoğrafı

Geliştirici
Rockstar North

Yayımcı
Rockstar Games (Ana Şirket: Take-Two Interactive)

Platformlar
PlayStation 3, Xbox 360, PC

Çok Oyuncu
xBox 360 ve PS3'te maksimum 16 oyuncu.
PC'de maksimum 32 oyuncu.

İnternet Sitesi
www.rockstargames.com/thelostanddamned

Çıkış Tarihi
— 17 Şubat 2009: Xbox 360
— 13 Nisan 2010: PlayStation3, PC

Ana Karakter
Johnny Klebitz

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned (kısaca GTA TLAD), Rockstar North tarafından geliştirilmiş açık dünya-aksiyon tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin dördüncü ana oyunu olan GTA IV’ün ilk ek paketidir. Serinin onikinci oyunudur. 17 Şubat 2009’da Xbox 360 platformuna özel olarak çıkışını gerçekleştirmiştir. Daha sonraları ise 13 Nisan 2010’da PlayStation 3 ve PC platformlarında da yerini almıştır.

Oyun, GTA IV’ün devamı niteliğindedir. GTA IV’ün ek paketi olması dolayısıyla GTA IV’le birlikte aynı şehirde ve aynı yıl içerisinde geçmektedir. Hikâye, GTA IV’ün hikâyesiyle paralel işlenmektedir. Bundan dolayı da oyunda GTA IV’ten tanıdık karakterler de yer almaktadır. Hikâye; Johnny Klebitz adlı bir motorcunun, üyesi olduğu motor sokak çetesiyle birlikte Liberty City’ye karşı verdiği mücadeleyi konu almaktadır. Bu yüzden oyun GTA IV’ün hikâyesinden çok farklıdır; Liberty City’nin hiç tanık olmadığımız sert yüzünü bizlere göstermektedir.

Johnny Klebitz Render

Microsoft ile Rockstar’ın yaptığı 50 milyon dolarlık anlaşmanın duyulmasının ardından Xbox 360 kullanıcıları GTA IV’ün ilk ek paketinin yolunu gözlemeye başlamıştı. Dan Houser’ın da dediği üzere “Liberty City’nin farklı bir yüzü” onları bekliyordu..

Lost and Damned büyük bir genişleme paketi, birkaç ek görevden çok daha fazlasını içeriyor. Özellikle motorlar olmak üzere birçok yeni araç, 6 silah, yeni yan görevler, TV showları, multiplayer modları, radyolarda 54 yeni parça ve yepyeni karakterler… L&D, Niko’nun hikâyesiyle aynı zamanda Liberty City’yi paylaşıyor. Bizi, Rockstar’ın yarattığı çoğu efsane olan karakterlerden bir tanesiyle daha başbaşa bırakıyor: Johnny Klebitz…

GTA IV’teki zenginlik hayalleriyle gelen Niko’nun aksine, Johnny; Lost adında bir suç kardeşliğinin tecrübeli üyesi. Psikopat karakterde iyi bir motor kullanıcısı olan Johnny; çete savaşlarıyla kana bulanmış şehirdeki bir kaosun içinde buluyor kendini. Kahramanımızın bir evi, bolca silahı ve güvenebileceği birçok çete üyesi arkadaşı var. Çete savaşlarına da beraber katılabileceğimiz bu arkadaşlarımızla evlerimizde kumar oynayabiliyor, bilek güreşi bile yapabiliyoruz. Oyun içerisinde etkileşim gerçekten de üst düzeyde.

Angels of Death, The Lost ve Uptown Riders adında üç motorsiklet çetesi, tüm şehre korku saçıyor. Bu çetelerle sürekli savaş hâlindeyiz; aksiyon, Johnny ile tavan yapıyor. Oyunda sizi yönlendirmek için, gitmeniz gereken yerlerde Lost logosu yanıp sönüyor. Bu görevleri ve çete savaşlarınız tamamladığınızda Liberty’deki imajınız artıyor ve The Lost’un daha korkulur bir örgüt hâline gelmesini sağlıyorsunuz.

Her GTA oyununda olduğu gibi yine emir altında çalıştığımız, görev aldığımız birileri var. Bu sefer birinci adamımız ise Lost’un başı Billy Grey. Billy’nin bize verdiği ilk görev ise düşman çete Angels of Death’in önemli üyelerinden birini öldürmemiz.. Görüldüğü üzere, görevler “Git ve öldür” dışında pek bir şey vaat etmiyor. Yine de 24 saat yaşayan bir şehrin atmosferi, çatışma sisteminin ve grafiklerin kalitesi sizi uzun süre ekran başından ayırmayacaktır.

13720
görüntüleme

4.312 oy