Grand Theft Auto IV

Kapak Fotoğrafı

Geliştirici
Rockstar North

Yayımcı
Rockstar Games (Ana Şirket: Take-Two Interactive)

Çok Oyuncu
xBox 360 ve PS3'te maksimum 16 oyuncu.
PC'de maksimum 32 oyuncu.

İnternet Sitesi
www.rockstargames.com/IV

Platformlar ve Çıkış Tarihleri
— 29 Nisan 2008: PlayStation 3, xBox 360
— 2 Aralık 2008: PC

Ana Karakter
Niko Bellic

Grand Theft Auto IV (kısaca GTA 4), Rockstar North tarafından geliştirilmiş açık dünya-aksiyon tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin dördüncü ana oyunu olmakla beraber serinin onbirinci oyunudur. Tüm dünyada 29 Nisan 2008’de PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları için piyasaya sürülmüştür. Oyunun PC sürümü ise 2 Aralık 2008’de raflardaki yerini almıştır. GTA serisinin GTA III’ten sonraki belki de ikinci devrim niteliğindeki oyunudur. Öyle ki üç boyutlu devrimden sonra seriye yepyeni bir grafik-animasyon devrimi ve yepyeni bir oyun motoru kazandırmıştır. RAGE (Rockstar Advanced Game Engine) oyun motoruyla geliştirilen ilk GTA oyunudur. GTA serisinin 3. dönemini (GTA III Era) sonlandırıp yeni bir dönem (GTA IV Era) başlatmıştır.

Oyun, GTA serisindeki en tanıdık şehir olan Liberty City’de ve New Jersey eyaleti temel alınarak oluşturulmuş olan Alderney eyaletinde, 2008 yılında geçmektedir. Hikâye; Niko Bellic adındaki Sırp asıllı bir göçmenin, kuzeni Roman Bellic’in önerisiyle Liberty City’ye kaçak yollarla gelmesini ve kuzeni Roman’la Liberty City’de geçen maceralarını konu almaktadır. GTA IV, duyurusu ve çıkışıyla oyun dünyasını sarsan yapımlardan biri olmuştur. İlk çıktığı hafta 6 milyon, 2011 yılında gelen yeni raporlara göre ise 20 milyon üzerinde kopya satarak sektörde ulaşılması güç bir başarıya imza atmıştır. Hikâyesi ve ayrıntılarıyla oyuncuları büyüleyen oyun, oyun inceleme şirketlerinden tam notlar almıştır.

Gelen başarı ile oyuna 2009 yılı içerisinde The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony adlı iki ek paket çıkarılmıştır. The Lost and Damned, hikâyesiyle göz doldururken; The Ballad of Gay Tony ise eğlencesi ve özellikleriyle 2009 yılında “En İyi DLC” dalındaki ödülün sahibi olmuştur. Hem GTA IV hem bu iki ek içeriği bir arada bulunduran GTA IV: Episodes from Liberty City adlı koleksiyon paketi, 2010 yılı içerisinde PS3, Xbox 360 ve PC platformları için raflardaki yerini almıştır. 19 Mart 2020’den itibaren Episodes from Liberty City (EFLC) paketinin satışı durdurulmuş, oyundaki birkaç hatanın da giderilmesiyle, iki DLC paketi de dahil olarak sadece The Complete Edition olarak isimlendirilerek satışa sunulmuştur. Bu güncellemeden sona GTA 4 Multiplayer modu da kullanımdan kaldırılmıştır.

107515
görüntüleme

4.2167 oy