Grand Theft Auto V

GTA 5 Kapak

Kapak Fotoğrafı

Geliştirici
Rockstar North

Yayımcı
Rockstar Games (Ana Şirket: Take-Two Interactive)

Platformlar
PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4, Xbox One, PC

Çok Oyuncu
— xBox 360 ve PS3'te maksimum 16 oyuncu.
— xBox One, PS4 ve PC'de maksimum 30 oyuncu.

İnternet Sitesi
www.rockstargames.com/V

Çıkış Tarihi
— 17 Eylül 2013: PlayStation 3, xBox 360
— 18 Kasım 2014: PlayStation 4, Xbox One
— 14 Nisan 2015: PC

Ana Karakterler
— Franklin Clinton
— Michael De Santa
— Trevor Philips

Genel Bilgiler

 • GTA 5, özgürce dolaşabildiğiniz bir açık dünya sunan aksiyon-macera oyunudur.
 • Oyunun geçtiği şehir Los Santos, Güney California’dan esinlenerek yaratılmış bir şehirdir.
 • Çoğu GTA oyununun geçmişte yer aldığı gibi geçmişte değil, günümüzde geçmektedir.
 • Tek ana karakter yoktur. Üç farklı karakter vardır ve hepsini kontrol edebilmekteyiz. Bu karakterler: Franklin Clinton, Michael De Santa, Trevor Philips.
 • Karakterler, karakterleri seslendirenlerden esinlenerek yaratılmıştır ve oyundaki çoğu karakter tip olarak neredeyse seslendireninin birebir aynısıdır.
 • Tüm platformlar dahil 95 milyon kopya satarak dünya üzerinde en çok satılan video oyunları arasında 3. sırada yer almaktadır (2020 verileri).
 • Oyunun geliştirilmesine 137 milyon, pazarlamasına 128 milyon dolar harcanmıştır. Geliştirme ve pazarlama maliyetleri toplamında dünya üzerinde en çok para harcanan 1. oyundur (2020 verileri).
 • Çeşitli kategorilerde 108 ödül adaylığı ve 35 ödülü bulunmaktadır. Çıkışını yaptığı yıl olan 2013’te, CNET, Edge, Golden Joystick Awards, Machinima, Spike VGX, Slant Magazine ve Time Dergisi tarafından yılın oyunu seçilmiştir.

Grand Theft Auto V’in Çıkışı

Grand Theft Auto V Rockstar Games tarafından 25 Ekim 2011 tarihinde, Grand Theft Auto III’ün 10. yılından birkaç gün sonra duyuruldu. Rockstar Games’in tüm internet siteleri (2002-2004’ten kalma eski Vice City ve San Andreas sayfaları bile) GTA 5’in logosu, çıkış tarihi ve oyunun ilk fragmanının yer aldığı sayfayla değiştirildi. Sayfada aynı zamanda #GTAV Twitter hashtag’i bulunmaktaydı.

Yaklaşık bir buçuk dakikalık fragmandan anlaşıldığı üzere oyun Los Santos‘ta geçmekteydi. Bir süre sonra, Grand Theft Auto V Take-Two’nun interaktif basın açıklamasında resmi olarak duyuruldu. Rockstar, “Grand Theft Auto V, Los Santos ve çevresindeki dağlarıyla, kırsal bölgeleriyle, sahilleriyle Rockstar’ın en heves duyarak yarattığı oyun.” açıklamasında bulundu.

Çıkış Tarihi

Grand Theft Auto V’in çıkış tarihi ilk olarak 2013’ün ilkbaharı olarak verilmişti (Mart başı, Mayıs sonu). 31 Ocak 2013’te Rockstar, oyun üzerindeki çalışmaların duyurulan tarihe kadar bitmeyeceğini, GTA V’in çıkış tarihinin ilkbahar olamayacağını duyurdu. Grand Theft Auto 5 dünya çapında 17 Eylül 2013 günü çıktı.

GTAV Chars Render
Franklin / Michael / Trevor

Yeni Nesil Konsollar ve PC

18 Kasım, 2014’te GTA 5’in yeni versiyonu, yeni nesil oyun konsolları yani PlayStation 4 ve Xbox One için, güncellenmiş grafiklerle, geliştirilmiş GTA Online performansıyla ve birkaç yeni oynayış eklemeleriyle piyasaya sürüldü. Bu yeni gelen özelliklerden bazıları: birinci şahıs kamera modu, yeni silahlar, araçlar ve aktiviteler, vahşi yaşam, yoğun trafik, geliştirilmiş hava ve çarpışma efektleri, ve yeni eklenmiş 100’den fazla şarkı.

Grand Theft Auto 5’in PC versiyonu birkaç defa ertelenmeye maruz kalarak, 14 Nisan, 2015‘te piyasaya sürüldü. PC versiyonu, çok detaylı ve yüksek çözünürlüklü grafik imkanı (oynayışınızı kişiselleştirmek için bir çok seçenekle beraber) ve özel eklentiler kurabilme olanağı özelliklerini içermekte. Yıllar geçtikçe, GTA modder’ları yeni silahlar, görevler, araçlar ve haritalar gibi yüzlerce eklentiyle GTA 5’in yaşamını sürdürmesine olanak sağladı.

Oynayış

 • GTA V haritası, Grand Theft Auto serisinin en büyük ve en detaylı haritasıdır. Los Santos şehri, kırsal alanlar, çöl, dağlar ve sahiller gibi alanlar içerir.
 • Grand Theft Auto V, kontrol edilebilir birden fazla ana karakterin bulunduğu ilk GTA oyunudur.
 • Özel karakter değiştirme özelliği oyunculara istenilen an karakterden karaktere geçiş imkanı sunmakta.
 • Karakter değiştirme özelliği sayesinde görevlerde farklı noktalarda farklı aksiyonlara girilebiliyor. Örneğin bir karakterle helikopter kullanırken, bir karakterle keskin nişancılık yapılabiliyor.
 • İlk defa bir GTA oyununda oyuna başlar başlamaz tüm harita açık, gezilebilir olmaktadır. Önceki oyunlarda haritanın belli kısımları bazı görevler geçtikten sonra açılmaktaydı.
 • Oyunda kediler, köpekler, martılar, balıklar ve köpekbalıkları gibi birçok hayvan görebiliyoruz.
 • Oyuncular ana görevler dışında, yoga, golf, tenis, motor yarışları, paraşütçülük, dalış, jet skiing, avcılık gibi aktiviteler yapabilmekte.
 • iFruit, oyun içindeki yeni cep telefonu, oyun-içi fotoğraf çekebilmeye ve Rockstar Games Social Club’ta paylaşabilmeye olanak tanıyor.
 • Oyuncular oyun-içi internetten borsa işlemleri yapıp para kazanabiliyor (veya kaybedebiliyor).
 • Karakterler kıyafetler, saç modelleri ve dövmeler ile özelleştirilebiliyor.
 • Araçlar LS Customs’larda tamamen modifiye edilebiliyor. Boya, tekerlek, pencere, korna sesi, ızgara ve rüzgarlık, süspansiyon, motor, fren, ve daha birçok şey araçlar üzerinde değiştirilebilir/eklenebilir.
 • Silahlar Ammu-Nation’larda kişiselleştirilebilir. Susturucular, dürbünler, genişletilmiş şarjör, lazer ışıkları, ve daha fazlası seçenekler arasında.
 • Oyundaki hava durumu sistemi şimdiye kadarki en gerçekçi hava değişimlerini yaratmakta.
 • Birinci şahıs gözüyle oynayabildiğimiz ilk GTA oyunudur. (Xbox 360 ve Playstation 3’te geçerli değildir.)
187310
görüntüleme

4.4111 oy