GTA 5 Karakterler

Rockstar Games'in en büyük yapımı Grand Theft Auto V oyunun karakter listesini ve karakterlerin hikayelerini bu sayfada bulabilirsiniz.

Yazı spoiler içermektedir.

Grand Theft Auto V'te kontrol edebildiğimiz 3 ana karakter.

Başroller

Franklin Clinton

Repoculuk yapan hırslı genç.


Franklin, GTA V'de oynanabilir ana karakterlerden birisidir. Güney Los Santos’ta yaşayan Franklin 27 yaşındadır. Repoculuk yapan genç ve yetenekli birisidir. Çocukluğu boyunca Franklin'in bir ailesi olmamıştır. Onu büyük annesi büyütmüştür. Öldüğündede miras olarak Forum Drive'daki evinin %50'sini Franklin'in teyzesine, %50'sinide Franklin'e bırakmıştır. Franklin genç yaşlarda çete üyeliği ve uyuşturucu satıcılığı yapmış ancak kısa bir süre sonra tutuklanmıştır. Hırslı bir dolandırıcı olan Franklin, cezaevinden çıktıktan sonra repocu olarak lüks bir araba bayisi sahibi Ermeni Simeon Yetarian için çalışmaya başlamıştır. Araba sattığı insanlar ödeme yapmadıkları zaman son derece acımasız birine dönüşmektedir. Franklin, dolandırmak için kendisine kurban ararken Michael’a denk gelir ve böylece iki ana karakter ilk kez bu sayede tanışırlar. Michael tecrübesi ile Franklin'e akıl hocalığı yapmaktadır. Franklin, sık sık çaldığı lüks spor otomobillerle Los Santos'ta gezmektedir.

Trevor Philips

Çılgın uyuşturucu kaçakçısı.


Trevor, oyundaki oynanabilir üç ana karakterden birisidir. Blaine Vilayeti’nde yaşayan, saçları dökülmüş, uyuşturucu kaçakçısı/üreticisi, silah kaçakçısı/üretici ve öfkeli patlamalara meyilli olan Trevor, asabi kişiliğe sahip birisidir. İşletmeliğini yaptığı Trevor Phillips Enterprises'ta, Chef'i uyuşturucu üretmesi için, Ron'u işlerinde kendisine yardımcı olması için, Wade'i bilgi toplaması için, Oscar Guzman'ı da silah kaçakçılığında yardım etmesi için kullanır. 1980'ler ile 1990'larda askeri bir pilot olan Trevor, 2000'lerin başında emekli olmuştur. Michael ile genç yaşta tanışan ve çok iyi arkadaş olan Trevor Phillips, geçmişte Michael ile birçok soygunda bulunmuş iki en iyi arkadaştı. Son zamanlarda Michael ile çok tartışmaya girmişti. Bu yüzden 2004 'te Michael, FIB ajanı Dave Norton ile anlaşıp onu öldürtmeye karar vermişti. Ancak Brad önde yürüdüğü için Dave yanlışlıkla Brad'i vurdu. Trevor ise çoğu polisi katledip oradan kaçmayı başarmıştır. Trevor yaptığı soygunlardan kazandığı paranın bitmesiyle tekrar soygun ve getir götür işleri yapması gerektiğine karar verir. Çok uzun zaman sonra Michael ile tekrar bir araya gelmiştir. Michael, Trevor'a yeni arkadaşı Franklin'i tanıtır ve ekibe Trevor da dahil olur.

Michael De Santa

Emekli banka soyguncusu.


Michael, 47 yaşında, oyunun oynanabilir ana karakterlerinden birisidir. Michael, FIB’le yaptığı anlaşma sayesinde oldukça iyi bir yaşam süren emekli bir banka soyguncusudur. Amanda ile evlidir. Jimmy adında bir oğlu ve Tracey adında bir kızı vardır. Los Santos'un zengin semtlerinden birisi olan Rockford Hills'de oldukça gösterişli bir villaya ve garajında son model bir spor otomobile sahiptir. Michael, eşi Amanda'dan nefret etmektedir. Çocukları ile iletişim kurma konusunda son derece başarısız bir babadır. Ailesi yatırımlarını çok çabuk tüketince, maddi olarak zor duruma düşen Michael eski işi olan banka soygunculuğuna geri dönecektir.
Grand Theft Auto V hikayesinin içinde önemli rol oynayan karakterler.

Ana Hikaye Karakterleri

Lester Crest

Michael ve Trevor'ın ekip arkadaşı.


Geçmişte Michael ve Trevor’ın Kuzey Yankton’dan tanıdıkları eski bir arkadaşlarıdır. Tekerlekli sandalyeye mahkum bir bedensel engellidir. Michael ve Trevor’ın Kuzey Yankton’da gerçekleştirdikleri soygunların planınlarını Lester yapmıştır. Suç dünyasından çok çevresi vardır. IT’lik ve hacker’lık becerilerine sahiptir. Lester, Michael'la Trevor’ın yollarının ayrılmasından sonra Kuzey Yankton’dan Los Santos’a taşınmıştır. Michael, Meksikalı uyuşturucu baronu Martin Madrazo’ya borcunu ödeyebilmek için yeniden soygun işine dönme kararı verdiğinde yıllar sonra tekrar Lester ile iletişime geçer. Eski arkadaşını geri çevirmeyen Lester, Michael’ın isteği üzerine yeniden soygun ekibin toplar ve Michael’a akıllıca soygun planları ile yardımcı olur. Lester aynı zamanda borsayla çok ilgilidir. Borsadaki hisselerini artırmak ve rakiplerinin hisselerini düşürmek için çoğu zaman Michael ve Franklin’e piyasayı manipüle etmek için bazı işler verir.

Brad Snider

Michael ve Trevor’ın eski ekip arkadaşı.


Michael ve Trevor'ın eski dostu ve ekip arkadaşıdır. Yıllar önce Michael ve Trevor ile beraber Kuzey Yankton eyaletinde pek çok banka soygununda bulunmuştur. Michael ve Trevor’la birlikte 2004 yılında North Yankton'da gerçekleştirdikleri başarısız banka soygununda Michael ile Trevor paçayı sıyırırken Brad, polisler tarafından vurulur ve hayatını kaybeder. Ancak Trevor Brad'in hayatta ve hapiste olduğunu, Michael'ın ise öldüğünü zannetmektedir.

Steve Haines

Dave Norton'ın patronu, FIB ajanı.


Dave Norton'ın patronu olan Steve, FIB'nin önde gelen ajanlarından biridir. Mesleğini kötü yönde kullanan, sert ve ukâla bir ajandır. IAA ile rekâbet içinde olan FIB için Steve'in, IAA'i baltalayarak büro içinde itibarını yükseltmek adına Michael ve ekibini kullanır. Steve aynı zamanda CNT kanalında The Underbelly of Paradise isminde Los Santos'taki suç dünyasını tanıtan bir TV programında sunuculuk yapmaktadır.

Dave Norton

FIB ajanı.


FIB ajanlarından biridir. Michael’ın yıllar önce tanık koruma programı altında kimliğini değiştirmesini sağlayan kişidir. Michael ile yıllar önce Kuzey Yankton'da tanışmıştır. Michael, soygun işlerini bırakma kararı aldığında Dave ile bir anlaşma yaparak bazı şartlar ile beraber FIB tanık koruma programı altına girmiş, Dave'in sayesinde kimliğini değiştirerek Kuzey Yankton'dan Los Santos'a taşınmıştır. Michael'ın soygun işlerine tekrar girmesi sonucu Dave ve Michael'ın yolları yeniden kesişir. Michael'ın tanık koruma programını çiğneyip yeniden kirli işlere dönmesi Dave'i rahatsız etse de, Dave bunu bir süre sonra bir fırsat olarak görür ve Michael'ı FIB ile IAA arasında yaşanan rekâbette kullanır. Michael bir süre Dave ve Dave’in âmiri Steve Haines'in zoruyla FIB için çalışmaya başlar.

Devin Weston

Steve Haines'in yakın dostu, zengin iş adamı.


San Andreas eyaletinin zengin iş adamlarından biridir. Dynasty 8, Banner Hotel & Spa, Patriot Beer ve Nogo Vodka en bilinen hisse sahibi olduğu markalardan sadece birkaçıdır, ancak en çok bilinen hisse sahibi olduğu firma, Merryweather güvenlik firmasıdır. Yasal olduğu kadar yasadışı işlere de uzak olmayan Weston'ın, Los Santos'un yeraltı dünyasından da tanıdığı işini kötüye kullanan pek çok polis ve ajan bulunmaktadır. Özellikle FIB ajanı Steve Haines’in oldukça yakın bir dostudur. Michael ve ekibi, Weston ile Steve Haines aracılığıyla tanışır.

Amanda De Santa

Michael’ın eşi.


Michael’ın eşidir. Jimmy ve Tracey'nin annesidir. Yıllar önce bir striptizciyken Michael ile tanışmış ve birbirlerinden hoşlanmaya başlamışlardır. Zamanla aralarındaki aşk büyüyünce striptizciliği bırakan Amanda, Michael'la evlenir. De Santa çiftinin Los Santos'ta elde ettikleri zengin hayat, Amanda'nın gözünü açmış ve şımartmıştır. Sürekli Michael'ın ekstrelerini alışveriş merkezlerinde harcayan Amanda, Michael'ı huzursuz etmekte, çoğu zaman çift birbirleriyle tartışmakta ve evliliklerinde problemler çoğalmaya başlamaktadır. Birlikte mutluluk hayaliyle girdikleri dünya evi, artık hem Amanda hem de Michael için tam anlamıyla birer kâbusa dönüşmüştür. Öyle ki, zamanla Michael'a karşı aşkı ve sevgisini dahi yitiren Amanda, Michael'ı aldatmaya bile başlar. Sadece eski günler hatrına birbirlerine katlanan, birbirlerine karşı hem sevgisi hem de saygısını yitiren çift için depresyon ve ayrılık pek de uzakta görünmemektedir.

Tracey De Santa

Michael ile Amanda'nın kızı.


Michael ve Amanda’nın kızı ve olan Tracey şımarık, saygısız, kendini beğenmiş bir genç kızdır. Ünlü bir TV yıldızı olma hayali vardır. Tracey, büyük bir dansçı olmak ister fakat dansta oldukça yeteneksiz olduğunun kendisi hariç herkes farkındandır. Michael, kızını seven her baba gibi onu sürekli tehlikeli arkadaşlardan, kötü yoldan uzak tutmaya çalışır fakat Tracey, babasının hayallerini engellemekte olduğunu düşünmekte ve babasından kelimenin tam anlamıyla nefret etmektedir. Babasına saygısı olmayan, kendi kafasına göre yaşayan, düşüncesiz ve şımarık zengin kızıdır. Babasıyla arasında karmaşık bir baba-kız ilişkisi vardır. Michael çoğu zaman onu anlamakta zorluk çeker.

Jimmy De Santa

Michael ile Amanda'nın oğlu.


Michael ile Amanda’nın oğlu ve Tracey'nin kardeşi olan James (bilinen adıyla Jimmy), 20 yaşında, şişman, başıboş ve aylak gezen, sürekli odasında video oyunları oynayan ve uyuşturucu kullanan asosyal bir gençtir. Çevresinde gördüğü gangsterlerden etkilenmiş ve onlar gibi farklı takılmak isteyen tipik bir zengin çocuğudur. Özellikle babası Michael'ın yeni tanıştığı arkadaşı Franklin'e karşı hayranlık duymaya başlayan Jimmy, ona özenmekte ve onunla takılmaya başlar. Babası Michael ile araları iyi değildir ve sürekli tartışırlar.

Lamar Davis

Franklin'in en yakın arkadaşı.


Lamar, 25 yaşında, Chamberlain Gangster Families'in önde gelen üyelerindendir. Franklin'in çocukluk ve en iyi arkadaşıdır. Repo işinde Franklin ile beraber çalışmaktadır. Franklin'in içinde bulunduğu bataklıktan kurtulmak isteyen biri oluşunun aksine Lamar onun tam zıttıdır. Yeşil olan her yerin onlara miras olduğunu düşünmektedir. Franklin'e göre çete işleriyle kafayı bozmuş, ama asıl amacı uyuşturucudan para kazanmaktır.

Harold Joseph (Stretch)

Franklin ve Lamar'ın eski ekip arkadaşı.


Hapisten yeni çıkmış bir Chamberlain Gangster Families çete üyesi ve uyuşturucu satıcısı olan Stretch, Franklin ve Lamar'ın eski bir çete arkadaşıdır. Franklin ile tatsız bir geçmişe sahiptir ve Franklin kendisinden hiç haz etmez; Franklin ile sürekli atışır. Ballas'larla gerçekleştirecekleri bir uyuşturucu anlaşmasında Franklin ve Lamar’ın arasına yeniden katılır.

Martin Madrazo

Meksikalı mafya babası.


Meksikalı bir mafya babasıdır. Los Santos'un en büyük Meksikalı uyuşturucu karteli olan Madrazo Cartel'in lideridir. Michael, eşi Amanda'yı tenis koçu Kyle Chavis ile uygunsuz bir şekilde basması sonucunda öfkesinden tenis koçu Kyle'ın yaşadığı malikâneyi yıkar, ancak bu malikânenin Kyle'a değil, Los Santos'un büyük mafya babalarından olan Martin Madrazo'ya ait olduğunu öğrenir. Metresi Natalia için almış olduğu bu malikânenin Michael tarafından darmadağan edildiğini öğrenip deliye dönen Madrazo, Michael'ı malikânesinin masraflarını karşılamak zorunda bırakır. Michael'ın istenilen parayı toplamak için soygun işine geri dönmekten başka bir çaresi yoktur. Martin Madrazo, Patricia Madrazo ile evli bir adam olmasına rağmen Rus metresi Natalia Zverovna ile eşi Patricia'yı aldatmaktadır.

Wei Cheng

Triad çetesinin lideri.


Çin mafyası olan Triad'lerin Los Santos kolunun lideridir. Los Santos'taki işlerini büyütmek ve geliştirmek isteyen Wei Cheng, Blaine Vilayeti'ne açılıp burada uyuşturucu işlerine girmek ister ve bu konuda da Blaine Vilayeti'nin en büyük uyuşturucu ticaretçilerinden olan Trevor'ın işletmesiyle anlaşmak ister. Anlaşmanın resmileşmesi için görüşmeye oğlu Tao'yu göndermiştir.

Wade Hebert

Trevor'ın yakın arkadaşı.


Trevor’ın yakın arkadaşlarından biridir. Trevor ve Ron gibi Blaine Vilayeti'nin Sandy Shores kasabasında yaşamaktadır. Fatal Incursion (gerçek hayattaki Insane Clown Posse) adlı müzik grubunun 'Juggalo' adı verilen hayranlarından biridir. 2012 yılı içerisinde bu grubun düzenlediği Gathering of the Juggalos festivaline giderken Sandy Shores kasabasında arkadaşlarıyla "uyuşturucu molası" verdiği sırada Trevor ile karşılaşmış, tanışmış ve Trevor için çalışmaya başlamıştır. 2012'den bu yana Trevor'ın uyuşturucu ve silah ticareti yaptığı Trevor Philips işletmesinin çalışanlarından olan Wade, bu işletmede Trevor için özel bilgiler öğrenmekle görevli olan bir "muhbir" olarak çalışmaktadır. Kısmen zekâ geriliği bulunan Wade, oldukça saf, masum ve çocuksudur. Çoğu zaman çocuksu, saf davranışları ve peltek konuşmasıyla gülünç olsa da, Wade'in masum ve çocuksu yanını seven Trevor, Wade'i koruyup kollar. Bir işi bile beceremeyecek kadar beceriksiz ve aptal olmasına rağmen Trevor'ın Wade'i kendi himâyesi altına almasının tek sebebi de belki de budur.

Ron Jakowski

Trevor'ın yakın arkadaşı.


Trevor'ın yakın dostu ve komşusudur. Blaine Vilayeti'nin Sandy Shores kasabasında Trevor'ın yanındaki karavanda yaşamaktadır. Komşu karavanda yaşamasına rağmen çoğu zamanını dostu Trevor'la geçirmektedir. Paranoyak bir komplo teorisyenidir. Tam anlamıyla paranoyaktır ve Trevor gibi psikopat bir arkadaşa sahip olduğu için de herkes gibi Trevor'dan korkmaktadır. Trevor'ın uyuşturucu ve silah ticareti yaptığı Trevor Philips İşletmesinin CEO'su olan Ron, bu işletmede Trevor'ın sağ kolu ve yardımcısı olarak görev almaktadır. Ayrıca Blaine County Radio'da Blaine County Radio Community Hour adındaki programın sunuculuğunu da üstlenen Ron, aynı zamanda bir radyo DJ'idir. Bu programda öne sürdüğü komplo teorileri hakkında konuşmakta ve tartışmaktadır.

Solomon Richards

Ünlü film yönetmeni.


Vinewood'un ünlü film yapımcısıdır. Babası David Richards'dan kendisine miras kalan ünlü film şirketi Richards Majestic'in sahibidir. Los Santos/Vinewood'un film endüstrisinde yaklaşık 50 yıldır yer alan ve Michael'ın idolü olan Solomon, finansal zorluklar içine girmesi ve film işlerinden sıkılmasından dolayı son çekeceği film olan Meltdown'dan sonra film yapımcılığından emekli olma kararı almıştır, fakat filmin yapım aşamasında bile pek çok problem başından eksik olmaz. Büyük idolü Solomon Richards ile Devin Weston aracılığıyla tanışan Michael, büyük hayranı olduğu Solomon Richards'a bu son filmin tamamlanmasında yardım eder. Solomon, film sağ salim beyaz perdede yerini alırsa Michael'ı yardımlarından dolayı idâri yapımcısı yapacağına dair söz verir.
Grand Theft Auto V'te belli yerlerde ortaya çıkan karakterler.

Yan Karakterler

Andreas Sanchez

Steve Haines'in sağ kolu.


FIB'nin önde gelen ajanlarından biridir. Steve'in sağ koludur. En az âmiri Steve kadar son derece sinir bozucudur.

Isiah Friedlander

Michael'ın psikoloğu.


Los Santos'un önde gelen profesyonel terapistlerinden olan Dr. Friedlander, Michael'ın psikoloğu ve terapistidir. Ailesiyle sorunları olan ve kendisini yalnız hisseden Michael, aile ve kendi içinde sıkıntı yaşadığı zamanlarda eşiyle ve çocuklarıyla nasıl anlaşacağı konusunda yardım almak için kendisinin Pacific Bluffs'daki ofisine haftada bir uğramakta, içini dökmekte ve fikir almaktadır. Ne karısıyla ne de çocuklarıyla ilişkisi iyi olan Michael, kendisini dinleyen ve anlayan tek kişinin o olduğunu düşünmektedir. Dr. Friedlander, Los Santos'un en pahalı terapistlerindendir. Öyle ki, Friedlander'ın amacı hastalarını iyileştirmekten ziyade kendisine gelen zengin hastalarının parasını cebe indirmektir. Hastalarını fazla dinlemez, kısa sürede başından def etmeye ve parasını almaya bakar. Belki de bu yüzdendir ki Dr. Friedlander'ın Michael'a yaradığı pek söylenememektedir.

Tao Cheng'in Tercümanı

İngilizce bilmeyen Tao Cheng'in çevirmeni.


Los Santos Triad'lerinin sözcüsü konumundaki kişidir. Wei Cheng'in oğlu olan Tao Cheng'in tercümanlığını yapmaktadır. İngilizce bilmeyen Tao, önemli görüşmelerde tercümanını kullanmaktadır. Tao'nun söylediklerini Çince'den İngilizce'ye çevirmekle görevlidir.

Lazlow Jones

Ünlü radyo ve TV programı sunucusu.


Ünlü bir radyo DJ'i olan Lazlow, yaklaşık 30 seneden beri Amerika'da talk radyo sunuculuğu yapmaktadır. Meslek yaşantısına Vice City'de başlamış, San Andreas eyaletinde popülerliğini sürdürdükten sonra Liberty City'ye taşınmış ve burada 7 sene boyunca çalışmıştır. Beş sene aradan sonraysa yeniden San Andreas'a geri dönüp Los Santos'a yerleşen Lazlow, yeniden West Coast Talk Radio (WCTR)'da Chattersphere adlı bir program sunmaktadır. Zamanla popülaritesini artırarak sadece radyoyla da kalmayan ünlü şovmen, radyoların yanı sıra şu sıralar oldukça ilgi gören Amerika'nın ünlü TV yetenek programı Fame or Shame'in sunuculuğunu yapmaktadır. Ünlü bir yıldız olma hayaliyle yanıp tutuşan Michael'ın genç kızı Tracey, programda dansçılık hünerlerini sergilemek üzere Fame or Shame'e katılma kararı alır ancak Lazlow'un Tracey'ye olan yakınlaşma çabaları, babası Michael'ı çileden çıkarır ve Michael, Lazlow'a bir ders vermek ister. Lazlow Jones, en az GTA serisinde olduğu kadar gerçekte de bir radyo DJ'idir ve gerçek hayatta da ünlü bir isimdir.

Denise Clinton

Franklin'in teyzesi.


Franklin'in teyzesidir. Yıllar önce, daha çocukken annesini uyuşturucu yüzünden kaybetmiş olan Franklin'e sahip çıkan Denise, onunla birlikte yaşamaya başlamıştır. Franklin her ne kadar teyzesiyle aynı evi paylaşsa da, yaşam tarzları ve fikirleri birbirlerine ters düştüğü için teyzesi Denise ile pek geçinemez. Feminist ve formuna düşkün bir kadın olan Denise, özellikle eve sürekli feminist arkadaşlarını davet etmekte, spor yapmakta ve arkadaşlarıyla yürüyüşler yapmaktadır.

Patricia Madrazo

Martin Madrazo'nun eşi.


Meksikalı narkotik mafya babası Martin Madrazo'nun eşidir. Fakat eşiyle ilişkileri kopan Madrazo, Patricia'yı başka bir kadınla aldatmaktadır. Trevor, Madrazo'nun verdiği görevi gerçekleştirdikten sonra uygun gördüğü ödemeyi alamayınca, eşi Patricia'yı kaçırır. Kendisinden yaşça büyük olmasına rağmen Trevor, zamanla Patricia'dan hoşlanmaya başlar ve Trevor ile Patricia arasında zamanla "imkânsız bir aşk" alevlenir.

Rocco Pelosi

Liberty City'nin eski gangsterlerinden.


Liberty City'nin eski gangsterlerindendir. Zamanında Liberty City'nin en büyük beş mafya ailesinden Ancelotti Ailesi'nin önde gelen isimlerinden olan Rocco, Liberty City'den ayrılıp Los Santos'a yerleşmiş ve burada Vinewood'da aktörler için acenta ve menajer olarak çalışmaya başlamıştır. Fakat eski bir mafya elemanı olmasından dolayı olacak ki, işlerini yasal olarak değil, zorbalık ve şantaja vurarak yürütmektedir. Vinewood'un ünlü film yapımcısı Solomon Richards, yapım aşamasında olan filmi Meltdown'ın çekimleri sırasında filmin başrol oyuncusu Milton McIlroy ile tartışır ve bu tartışma sonucunda Milton filmden çekilme kararı alıp seti terk ederek kendisine yeni menajer olarak Rocco'yu kiralar. Yanına filmin yönetmeni Anton Boudelare'yi de alan Rocco, Milton'ın maaşının artırılmasını talep eder ve aynı zamanda arkadaşı Gianni ile birlikte Solomon Richards'dan haraç isteyip tehdit ve şantajla Solomon'a zorbalık yapar. Rocco'ya parasını yedirmek istemeyen Solomon ise Rocco'yla anlaşmaya varabilmek için Michael'ın yardımına başvurur.

Floyd Hebert

Wade'in kuzeni.


Wade'in kuzenidir. Ancak kuzeninden oldukça uzakta, Los Santos'ta yaşamaktadır ve kuzeni Wade'den oldukça farklı bir yaşam sürmektedir. Los Santos'un Vespucci Sahili'nde kız arkadaşı Debra'yla birlikte yaşayan Floyd, kız arkadaşına çok düşkün ve tam anlamıyla "kılıbık" bir tiptir. Los Santos'un liman bölgesinde tersane işçisi olarak çalışmaktadır. Trevor, eski dostu Michael'ın hayatta olduğunu ve Los Santos'ta yaşadığını öğrenmesi üzerine Wade ile birlikte Los Santos'a gelir. Trevor ile Wade, Floyd ne kadar izin vermese de Floyd'un kaldığı eve yerleşir. Her ne kadar ev kendisine ait olmayıp kız arkadaşı Debra'ya ait olması nedeniyle Floyd bunu istemese de, Trevor'dan korkması ve çekinmesinden ötürü Trevor'a pek ses çıkaramaz. Floyd ve Debra'nın evi, Trevor tarafından çok geçmeden bir harâbeye dönmeye başlar ve Trevor evi çoğu zaman soygunlar öncesi plan yapmak için de kullanır. Trevor özellikle Floyd'un tersane işçisi olmasını fırsat bilerek Los Santos'un liman/tersane bölgesini gözüne kestirir, limanda soyulacak birtakım şeyler arar ve bu soyguna yardım etmesi için de Floyd'u kullanır.

Fabien LaRouche

Amanda'nın yoga hocası.


Fransız bir yoga hocası ve Amanda'nın yoga öğretmenidir. Yoga yapmayı seven Amanda, kendisinden özel yoga dersleri almaktadır. Yoga seanslarına ara sıra Michael da katılır ancak Michael, Fabien'in Amanda üzerinde uyguladığı yoga pozisyonlarından pek hoşlanmaz.

Simeon Yetarian

Dolandırıcı araba satıcısı.


Dolandırıcı bir Ermeni araba satıcısı ve tefecidir. Premium Deluxe Motorsport adında lüks bir araba bayisi vardır. Franklin ve Lamar kendisi için repocu olarak çalışmaktadır. Gücü yetmeyen insanlara pahalı spor arabalar satan Simeon, bu insanlar parasını ödeyemediklerinde veya geciktirdiklerinde Franklin ile Lamar arabalarını ellerinden alıp kendisine teslim etmektedir. Böylece insanlara sattığı arabaları faiziyle geri alıp dolandırır. Simeon'ın bu kurbanlarından biri de, kendisine bir araba almak isteyen Michael'ın oğlu Jimmy'dir. Franklin, Jimmy'nin almış olduğu arabayı geri almak için Michael'ın evine gizlice gider ve arabayı alır. Ancak yolda Michael'ın da arabada olduğunu fark eder. Michael, Franklin'in kafasına silah dayayıp, dolandırıcı Simeon'un dükkanına arabayla dalması için zorlar. Bu olaydan sonra Simeon, Franklin'in işine son verir.

Ferdinand Kerimov

Azerbaycanlı muhbir ve terörist.


Ferdinand Kerimov (kısaca Bay K), FIB ve IAA tarafından aranan Azerbaycanlı bir muhbir ve teröristtir. Öyle ki, kendisi hem FIB hem de IAA aleyhine önemli bilgiler taşımaktadır. FIB ile rekâbet içinde olan IAA, Kerimov'u yakalamayı başarır ve ona ölmüş süsü vererek FIB'yi kandırıp Kerimov'u onlardan uzak tutmaya çalışır. Fakat öldüğüne inanmayan ve IAA'in onu bir yerlerde sakladığını düşünen FIB, daha sonra tahmin edildiği gibi Kerimov'un ölmediğini, IAA binasında rehin tutulduğu ve sorgulandığı öğrenir. FIB'nin emri üzerine Michael, Franklin ve Trevor, IAA'in binasına sızıp Kerimov'u kaçırmak ve FIB'ye teslim etmek için IAA binasına bir baskın yapmak üzere harekete geçer. Kerimov, FIB ve IAA hakkında oldukça mühim bilgiler taşımaktadır. Bu bilgiler, FIB'nin ajanları Dave Norton ve Dave'in âmiri Steve Haines'in kirli çamaşırlarını ortaya çıkaracak ve FIB'yi dibe vurduracak kadar önemli bilgilerdir. Bu yüzden IAA, FIB ile olan rekâbetlerinde Kerimov'u bir fırsat olarak görmektedir. Aynı zamanda bir casus ve terörist olan Kerimov, şehirdeki bir diğer teröristin yerini söylemek zorundadır zira bu teröristi şehirden temizleyen hangi büro (FIB veya IAA) olursa, oldukça kâr elde edecektir, fakat arkadaşını ele vermek istemeyen Kerimov'un ağzını açmak sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

Tao Cheng

Wei Cheng'in oğlu.


Los Santos Triad'lerinin lideri olan Wei Cheng'in oğludur. Haliyle Triad'lerin önde gelen ismidir. Los Santos Triad'lerinin gelecekteki tek vârisi olmasına rağmen Tao'nun çeteyle bağlantısı yok denecek kadar azdır. Tek yaptığı şey bütün gün kafa çekip eğlenmektir. Oldukça uçuk, kaçık ve biraz saf bir tiptir. Bütün gününü uyuşturucu çekip kafayı bularak ve eğlenerek geçirmektedir. Blaine Vilayeti'nde uyuşturucu işlerine girmek isteyen babası Wei Cheng, Blaine Vilayeti'nin önemli uyuşturucu ticaretçilerinden Trevor ile anlaşma sağlamak için görüşmeye oğlu Tao'yu göndermiştir. İngilizce bilmediği için tercüman kullanmaktadır, bu yüzden yanından tercümanını ayırmaz. Tercümanı aynı zamanda kafası sürekli güzel olan Tao'ya sahip çıkmaktadır.

United Paper Man

IAA'in müdürlerinden biri.


IAA'in müdürlerinden biridir. Daha önceden Liberty City'de IAA'in paravan şirketi olan United Liberty Paper'da çalışmıştır. Şimdiyse Los Santos'a atanmış ve FIB ile rekâbet içinde olan IAA için FIB'nin içindeki işini kötüye kullanan ajanların peşine düşmüştür.