Grand Theft Auto V: Türkçe Yama

Açıklama

Kurulumun yaması GTA TR ekibi tarafından hazırlanan, Grand Theft Auto V'in %100 tüm metinleri kapsayan çeviri yaması. TechnoGame ekibinin uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve Türkçe'ye çevirdiği oyun yaması, GTA 5'in PC'ye çıkışından kısa bir süre sonra yayınlandı. Uzun süredir beklediğimiz yamanın kapsadığı çeviriler: ana görevler, yan görevler, rastgele olaylar, görev harici telefon görüşmeleri, karakter geçişindeki olaylar, sokakta rastgele konuşan insanlar, tüm SMS mesajları, tüm E-Posta mesajları, metin tabanlı internet siteleri, terapist bölümleri, sinema filmleri, TV programları, menü, yönetmen modu, video modu, aktivite menüleri, girilebilen dükkanların menüleri, başarımlar, tur otobüsü ile Vinewood turu, online oyun modları, online oyun menüleri, GTA Online Creator, heist görevleri, tüm online DLC'ler. Oyuna gelen güncellemeler sebebiyle  GTA: Online'ı oynayabilmek için yalnızca oyunun orijinal dosyaları olması gerektiğinden, Türkçe Yama'nın GTA: Online çevirileri kaldırılmış ve sadece hikaye modunu kapsayacak hale getirilmiştir.

Yalnızca Windows platformuyla; Steam, Epic Games ve Rockstar Games Launcher sürümleriyle uyumludur. Oyunu yıllarca oynayıp gezseniz bile tüm yazıları Türkçe olarak göreceksiniz. Üzerinde onlarca kişinin aylarca çalıştığı bu çeviri projesi GTA 5'in en büyük ve kapsamlı çeviri projesidir.

GTA TR ekibinin hazırladığı kurulum yaması, TechnoGame'in çevirilerini oyuna aktarma işlemini son derece basitleştirme amacıyla üretilmiştir. Önceden yalnızca manuel olarak kurulabilen dil dosyaları, artık otomatik bir şekilde oyuna aktarılabiliyor. Oyuna gelen güncellemeler nedeniyle yamada uyumsuzluk oluşursa, veya yamanın daha verimli çalışası konusunda yama güncellenerek yeni versiyonları yayınlanabilir. Yamayı her zaman oyunun güncel sürümünde sorunsuz çalışması için güncelliyoruz. Güncelleme geçmişini sayfanın aşağısında bulabilirsiniz.

Çeviriler TechnoGame ekibi tarafından hazırlanmıştır. GTA TR ekibi yalnızca kurulumu kolaylaştırmak için otomatik kurulum yamasını hazırlamıştır.

Kurulum Talimatları

Adım 1: OpenIV programını indirin, bilgisayarınıza kurun ve açın. GTA V'in "Windows" platformunu seçin. GTA V dizinini sorduğunda GTA V'in bilgisayarda kurulu olduğu dizini seçin.

Adım 2: Program açıldığında, yukarıdaki menüden "Tools" sekmesine gelip "ASI Manager"a tıklayın. Açılan pencerede "ASI Loader" ve "OpenIV.ASI" için "Install" tuşuna tıklayarak ikisini de kurun, onay penceresi çıkarsa onaylayın.

Adım 3: Tekrar "Tools"a gelip "Package Installer"a tıklayın. İndirmiş olduğunuz ".oiv" uzantılı yama dosyasını seçin, "Install"a tıklayın. Ekrana klasör seçenekleri geldiğinde "mods folder" seçeneğini seçin ve kurulumu başlatın.

NOT: Kurulum birkaç dakika sürebilir. Lütfen sabırla bekleyiniz.

Kurulum Ekranı

GTA: Online'a Girerken

Grand Theft Auto V'e gelen güncellemelerle beraber artık GTA: Online'a Türkçe yama dahil herhangi bir yama ile girilemiyor. Bu nedenle, Türkçe yama yalnızca hikaye modunda geçerlidir ve GTA: Online'a girmek isterseniz yamayı deaktif konuma getirmeniz gerekir. Yamayı deaktif/aktif konuma getirmek çok basit bir işlemdir ve pratik yolu aşağıdaki gibidir.

Adım 1: Oyunun kapalı olduğundan emin olun ve OpenIV'i açın. Üst menüden "Tools" sekmesine gelip "ASI Manager"a tıklayın.

Adım 2: Açılan pencerede "ASI Loader" bölümü "INSTALLED" veya "NOT INSTALLED" olarak gözükecektir. Yandaki butonu kullanarak kurulum durumunu değiştirebilir, yamayı aktif veya deaktif edebilirsiniz.

"INSTALLED" konumuna getirirseniz; Türkçe yama aktif olur ve GTA: Online'a giriş yapamazsınız.
"NOT INSTALLED" konumuna getirirseniz; alttaki "OpenIV.ASI" bölümü otomatik olarak devredışı kalacaktır. Türkçe yama deaktif olur ve GTA: Online'a giriş yapabilirsiniz.

NOT: Bu işlem yamayı kaldırmaz, sadece aktif veya deaktif eder. Yamayı tamamen kaldırmak için SSS bölümüne bakınız.

Sık Sorulan Sorular

1Yamayı nasıl güncellerim?
Güncelleme yapabilmek için yamayı tamamen kaldırıp baştan kurmanız gereklidir. Bu işlem için, OpenIV programını açıp "Edit Mode"u aktif ederek "mods" klasörünü silin. Ardından "Tools" sekmesine gelip "ASI Manager"a tıklayın. Açılan pencerede "ASI Loader" için "Uninstall" ve ardından tekrar aynı butona basarak "Install" işlemini yapın. Bundan sonra yama kurulum talimatlarındaki 3. adımı baştan yaparak yamayının güncel versiyonunu kurarak yama güncelleme işlemini tamamlamış olursunuz.
2Oyun güncellemesinden sonra oyuna giremiyorum!
1- OpenIV programını açın. Programın güncellemesi mevcut ise güncelleyin. "Grand Theft Auto V Title Update" uyarısını görüyorsanız oyununuz yeni gelen güncellemeden dolayı açılmıyor olabilir. Aşağıdaki adımlara devam edin.

2- "Edit Mode"u aktif edin ve "mods" klasörünü silerek yamayı kaldırın.

3- "ASI Manager"ı açarak "ASI Loader" ve "OpenIV.ASI" eklentilerinin güncel olduğundan emin olun. Güncellemesi varsa güncelleyin. "ASI Loader" için "Uninstall" ve ardından tekrar aynı butona basarak "Install" işlemini yapın.

4- Yama kurulum talimatlarında 3. adımı gerçekleştirin ve yamayı kurun.

5- Oyuna girerken hikaye moduna girdiğinizden emin olun.

Eğer sorunu çözemediyseniz, Oyun Forumları'ndan destek alabilirsiniz.
3Oyunun kurulu olduğu dizini bulamıyorum, nasıl bulurum?
Yama kurulumuna başlamadan önce OpenIV yazılımda oyununuzun kurulu olduğu dizini seçmeniz gerekmektedir. Oyununuz, farklı bir dizin belirtmediğiniz sürece varsayılan olarak aşağıdaki yer alan dizinlere kurulur. Bu konumlar oyunun kurulu olduğu dizini bulmanıza yardımcı olabilir:

Steam: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Grand Theft Auto V\
Epic Games Store: C:\Program Files\Epic Games\GTAV\
Rockstar Games Launcher: C:\Program Files\Rockstar Games\Grand Theft Auto V\
4Yamayı nasıl devre dışı bırakırım / kaldırırım?
Yamayı deaktif etmek için OpenIV yazılımını açın, menüden "Tools"u seçip "ASI Manager"a tıklayın. Açılan pencerede "ASI Loader"da Uninstall'a tıkladığınızda yama deaktif olacaktır. Tekrar aktif etmek için aynı pencerede "ASI Loader"da Install'ı seçin.

Yamayı kaldırmak için OpenIV programında menüden "Tools"u seçip "ASI Manager"a tıklayın. Açılan penceredeki tüm seçenekleri kapalı konuma getirin. Daha sonrasında "Edit Mode"a girip ana dizindeki "mods" klasörünü silmeniz yamayı tamamen kaldıracaktır.
5Yamayı kurarsam GTA: Online'da ban yeme riskim var mı?
Hayır, yazıdaki önerilere uyduğunuz takdirde ban yeme ihtimaliniz yoktur. Ancak yamanın GTA: Online'ı kapsamadığını ve yama aktifken GTA: Online'a giriş yapmaya çalıştığınızda hata alacağınızı hatırlatırız. Yamayı deaktif ederek giriş yapabilirsiniz. Farklı platformlarda GTA: Online'a Türkçe yama ile giriş yapma yöntemi paylaşımları görürseniz lütfen bu yöntemleri uygulamayınız. Değiştirilmiş dosyalar ile GTA: Online'a girmek ban sebebidir.
6Yama oyun dosyalarımı değiştirecek mi?
Hayır. Yama, oyun dosyalarınızı etkilemeyecek bir şekilde dizayn edilmiştir. Kurulum yaparken "mods folder" seçeneğini seçtiğiniz sürece orijinal oyun dosyalarınız kesinlikle değişmeyecektir. Aksi taktirde oyun dosyalarınızın üzerinde kurulum yapılacaktır.
7Oyuna giremiyorum, sorun yaşıyorum!
Eğer sorunu GTA: Online'a girerken yaşıyorsanız lütfen yamayı deaktif ederek girin. Türkçe yama GTA: Online'ı kapsamamaktadır. Oyunu başlatırken otomatik olarak GTA: Online'a girmediğinden emin olun. Başka bir probleminiz varsa aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz.

OpenIV programındaki "mods" klasörünü silerek yamayı kaldırın ve tekrar kurulum yapın.

Sorun çözülmediyse, "mods" klasörünü silip yamayı tekrar yüklemeden oyuna girmeyi deneyiniz. Bu işlemden sonra oyuna halen giremiyorsanız problem yamadan kaynaklı değildir veya kurulumu orjinal dosyalarınızın üzerinde yapmış ("mods" klasörünü seçmemiş), ve yamadan/oyun güncellemelerinden kaynaklı bir problem oluşmuştur. "ASI Manager" seçeneklerini ve yamayı kaldırarak oyun dosyalarınızı doğrulama işlemini gerçekleştiriniz.

Eğer sorunu çözemediyseniz, Oyun Forumları'ndan destek alabilirsiniz.
8Kurulumu yaparken "mods folder" yerine "Game folder"ı seçtim. Sorun olur mu?
Kurulum yaparken kurulum olarak "mods" klasörünü seçmeniz, orijinal GTA V dosyalarınızı korumanıza olanak sağlar. Herhangi bir sorun yaşadığınızda (güncelleme uyumsuzlukları gibi) kolayca "mods" klasörünü kaldırarak orijinal dosyalarınıza dönebilirsiniz.

"Game folder" yani oyun klasörünü seçtiğinizde Türkçe dil dosyaları, orijinal oyun dosyalarınızla değişir. Yani bir anlamda backup almamış olursunuz. Bir sorun yaşadığınızda orijinal oyun dosyalarını tekrardan indirmeniz gerekebilir. Aynı zamanda GTA: Online'a giriş yapamazsınız.
9Farklı bir çeviri yaması kullanıyorum, bunu yüklersem sorun yaşar mıyım?
Farklı bir yama kullanıyorsanız, bu yamayı kurmadan önce, kullandığınız yamayı kaldırmanız gerekmektedir.
10Oyunum güncel değil, kurarsam sorun yaşar mıyım?
Sorun yaşama ihtimaliniz vardır, yüklenme ekranında oyunun kapanması gibi problemler yaşayabilirsiniz. Lütfen oyunun en güncel versiyonunu kullanınız. Aşağıdaki güncelleme geçmişinde hangi versiyonun hangi sürümle uyumlu olduğunu görebilirsiniz.
11Yama dosyası neler içeriyor? Bilgisayarıma virüs bulaşır mı?
Yamamız, çeviri dosyalarını oyun dizinindeki gerekli alanlara taşıma işlemini otomatikleştiren bir araçtır. Tüm metin dosyaları TechnoGame'in hazırlamış olduğu çevirilerden oluşmaktadır. Oyunun yeni güncellemeleriyle uyumlu hale getirmek için bazı metin dosyalarında optimizasyonlar yapılmıştır. Gerekli dizinlere kopyalama işlemi için hazırladığımız script ve optimizasyonlar dışında değiştirilen veya eklenen dosya yoktur. Bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali yoktur.
12Yamayı kimler hazırladı?
Yama kurulumunu GTA TR ekibi hazırlamıştır. Çeviriler ise TechnoGame ekibi tarafından hazırlanmıştır. İşte tüm emeği geçenler:

Proje Yöneticisi: Nurullah AKTAŞ
Programcılar: Nurullah Aktaş
Reklam ve Tanıtım: Tayfun Kumaş
Tasarım ve Kurgu: Alper Tunga Öğüt, Ferdi Öztürk, Onur Kaplaner, Doğan Can Adıgüzel
Test Ekibi: Nurullah Aktaş, Oğuz Gürsel, Furkan Akbaş, Tayfun Kumaş, Bilal Ön, Enes Kaşıkcı, Sadık Kılıç, Cem Güllü, Tolga Dernek, Gökhan Uçar, Kaan Uçar, Alican Sağlam, Enes Çakır, Alper Çiftci, Doğukan Özütürk, Batuhan Akyol
Çevirmenler: Oğuz Gürsel, Ayça Öğüt, Nurullah Aktaş, Halil Yetkin, Doğukan Özütürk, Furkan Akbaş, Kaan Uçar, Gökhan Uçar, Ali Ekber Ağzıbüyük, Enes Çakır, Kerim Can Ulusu, Murat Gençoğlu, Alican Sağlam, Batuhan Gengönül, Berker Atak, Enes Kaşıkçı, Kaan Karaaslan, Kuzey Berat Osmanağaoğlu, Mert Mesut Demir, Mete Alkan, Bilal Ön, Cem Güllü, İnan Madak, Murat Kuvvetli, Mehmet Eray Nalbantoğlu, Ertan Yıldırım, Doğa Can Yanıkoğlu, Mervan Savğa, Süleyman Selçuk Sevim, Yusuf Çiftçibaşı
13GTA TR ekibine nasıl destek olabilirim?
Bize en büyük desteği olumlu yorumlarınızla veriyorsunuz :) Sizin desteğinizi gördükçe GTA topluluğuna daha büyük fayda sağlamak için motivasyonumuz artıyor. Ayrıca site giderlerini karşılamamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici (Adblock) yazılımlarını sitemiz için devredışı bırakarak bize destek sağlayabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Güncelleme Geçmişi

 v1.8 (Build 2612) - 27 Nisan 2022 | Oyunun son güncellemesiyle oluşan yamanın kurulamama problemi ve diğer uyumsuzluk sorunları giderildi, ufak optimizasyonlar yapıldı. Yeni çeviri yapılmamıştır.

v1.7 (Build 2545) - 16 Aralık 2021 | GTA: Online'a gelen The Contract güncellemesinden dolayı oluşan uyumsuzluk problemi giderildi ve ufak optimizasyonlar yapıldı. Yeni çeviri yapılmamıştır.

v1.6 (Build 2060) - 13 Ağustos 2020 | GTA: Online'a gelen Los Santos Summer Special güncellemesinden dolayı oluşan uyumsuzluk problemi giderildi ve ufak optimizasyonlar yapıldı. Yeni çeviri yapılmamıştır.

v1.5 (Build 1868) - 23 Aralık 2019 | Yama oyuna son gelen güncellemelerle uyumlu hale getirildi. Dizini değişen font dosyaları için güncel dizinler eklendi. Oyuna yeni eklenen satırlar Türkçe dil metinleriyle uyumlu hale getirildi. Yeni çeviri yapılmamıştır.

v1.4 (Build 1737) - 7 Ağustos 2019 | Türkçe yama oyunun son versiyonuna uyarlandı, bazı hatalar giderildi. Yama kullanımıyla beraber GTA: Online'da yaşanan problemlerden dolayı yamanın Online çevirileri kaldırıldı. Gelen güncellemelerle beraber GTA: Online'da yalnızca oyunun orijinal dosyalarıyla beraber oynanması gerekmektedir, başka yöntemler kullanmak ban riski ortaya çıkarabilir.

v1.3 (Build 757.4 Online 1.34) - 10 Haziran 2016 | Yeni gelen Finance and Felony güncellemesinden sonra yamanın çalışmaması problemi giderildi.

v1.2 (Build 617. Online 1.32) - 12 Şubat 2016 | Yaklaşık 750 satır Türkçe'ye çevrildi. Karin Sultan RS ve Bravado Banshee 900R araçları çevrildi. Ayrıca yeni gelen "Drop Zone Adversary" modu ve "Be My Valentine" güncellemesi çevrildi, yamaya eklendi.

v1.1 (Build 573 Online 1.31) - 19 Ocak 2016 | TechnoGame, otomatik çeviri yamamız yayınlandıktan 4 gün sonra, üzerinde saatlerce çalışarak hazırladığımız çeviri yamamızı kullanıp, kendileri yapmış gibi değiştirerek ve yeni çeviriler ekleyerek kendileri de bir otomatik çeviri yaması oluşturdu. Bu güzel gelişmeye vesile olduğumuz için mutluyuz. Sadece "fikir" için bile olsa bir teşekkür beklerdik, ama olsun canınız sağolsun. :) GTATR yaması da tüm güncel çevirileri içerecek şekilde yenilendi. Yeni çevirisi yapılan Lowrider, Executives and Other Criminals, Halloween, GTA Online Festive Surprise güncellemeleri yamamıza eklendi.

v1.0 (Build 393.2 Online 1.28) - 15 Ocak 2016 | TechnoGame tarafından yayınlanmış son çeviri dosyalarını içeren (Build 393.2 Online 1.28 ) otomatik kurulum yamasını sonunda bitirdik ve indirmeye açtık. Hikaye ve Online, Türkçe font dosyaları, Heist, tüm diğer DLC ve güncellemeler otomatik kuruluma eklendi.

Görseller

2310812
görüntüleme

4.4188 oy