GTA 5 Türkçe Yama

Açıklama

Kurulumun yaması GTA TR ekibi tarafından hazırlanan, Grand Theft Auto V'in %100 tüm metinleri kapsayan çeviri yaması. TechnoGame ekibinin uzun zamandır üzerinde çalıştığı yama yayınlandı. Uzun süredir beklediğimiz yamanın kapsadığı çeviriler: ana görevler, yan görevler, rastgele olaylar, görev harici telefon görüşmeleri, karakter geçişindeki olaylar, sokakta rastgele konuşan insanlar, tüm SMS mesajları, tüm E-Posta mesajları, metin tabanlı internet siteleri, terapist bölümleri, sinema filmleri, TV programları, menü, yönetmen modu, video modu, aktivite menüleri, girilebilen dükkanların menüleri, tur otobüsü ile Vinewood turu, online oyun modları, online oyun menüleri, GTA Online Creator, başarımlar, tüm heist görevleri, tüm online DLC'ler. Yamadaki son güncellememizle beraber GTA: Online'da yalnızca oyunun orjinal dosyaları olması gerektiğinden Türkçe Yama'nın GTA: Online çevirileri kaldırıldı ve sadece hikaye modunu kapsayacak şekilde küçültüldü.

Oyunu yıllarca oynayıp gezseniz bile tüm yazıları Türkçe olarak göreceksiniz. Üzerinde onlarca kişinin aylarca çalıştığı bu çeviri projesi GTA 5'in en büyük ve kapsamlı çeviri projesidir.

GTA TR ekibinin hazırladığı kurulum yaması, TechnoGame'in çevirilerini oyuna aktarma işlemini son derece basitleştirme amacıyla üretilmiştir. Önceden yalnızca manuel olarak kurulabilen dil dosyaları, artık otomatik bir şekilde oyuna aktarılabiliyor. TechnoGame ekibi çevirileri güncelledikçe GTA TR kurulum yaması da güncellenecektir. Güncelleme geçmişini sayfanın aşağısında bulabilirsiniz.

Çeviriler TechnoGame ekibi tarafından hazırlanmıştır. GTA TR ekibi yalnızca kurulumu kolaylaştırmak için otomatik kurulum yamasını hazırlamıştır.

Kurulum Talimatları

İndir

Adım 1: OpenIV programını indirin, bilgisayarınıza kurun ve açın. GTA V'in "Windows" platformunu seçin. GTA V dizinini sorduğunda GTA V'in bilgisayarda kurulu olduğu dizini seçin.

Adım 2: Program açıldığında, yukarıdaki menüden "Tools" sekmesine gelip "ASI Manager"a tıklayın. Açılan pencerede "ASI Loader" ve "OpenIV.ASI" için "Install" tuşuna tıklayarak ikisini de kurun, onay penceresi çıkarsa onaylayın.

Adım 3: Tekrar "Tools"a gelip "Package Installer"a tıklayın. İndirmiş olduğunuz ".oiv" uzantılı yama dosyasını seçin, "Install"a tıklayın. Ekrana iki seçenek geldiğinde "mods folder" seçeneğini seçin ve kurulumu başlatın.

NOT: Kurulum birkaç dakika sürebilir. Lütfen sabırla bekleyiniz.

GTA TR Türkçe Yama

Sık Sorulan Sorular

1GTA: Online'a girerken Türkçe yamayı nasıl deaktif ederim?
Yamayı deaktif edip tekrar aktif etme işlemi çok basittir.

OpenIV yazılımını açın, menüden "Tools"u seçip "ASI Manager"a tıklayın. Açılan pencerede "ASI Loader"da Uninstall'a tıkladığınızda yama deaktif olacaktır.

Tekrar aktif etmek için aynı pencerede "ASI Loader"da Install'ı seçin.

Not: Bu işlem yamayı kaldırmaz, sadece deaktif eder.
2Yamayı nasıl güncellerim?
Güncelleme işlemi için, OpenIV programında "Edit Mode"a girip "mods" klasörünü silin. Bu işlemden sonra yama kurulumunu baştan yapmanız, aynı işlemleri gerçekleştirmeniz yeterlidir.
3Oyun güncellemesinden sonra oyuna giremiyorum!
OpenIV programında "Edit Mode"a girip "mods" klasörünü silin ve tekrar yama kurulumu yapınız.

Sorun çözülmediyse, "mods" klasörünü silip yamayı tekrar yüklemeden oyuna girmeyi deneyiniz.

Eğer sorun hala devam ediyorsa problem yamadan kaynaklı değildir veya kurulumu orjinal dosyalarınızın üzerinde yapmış ("mods" klasörünü seçmemiş), ve yamadan kaynaklı bir problem oluşmuştur. Oyun dosyalarınızı doğrulama işlemini gerçekleştiriniz.

Eğer sorunu çözemediyseniz, Facebook sayfamızdan destek alabilirsiniz.
4Yamayı kurarsam GTA: Online'da ban yeme riskim var mı?
Hayır, ban yeme ihtimaliniz yoktur. Ancak yamanın GTA: Online'ı kapsamadığını ve yama aktifken GTA: Online'a giriş yapmaya çalıştığınızda hata alacağınızı hatırlatırız. Yamayı deaktif ederek giriş yapabilirsiniz.
5Yama oyun dosyalarımı değiştirecek mi?
Hayır. Yama, oyun dosyalarınızı etkilemeyecek bir şekilde dizayn edilmiştir. Kesinlikle orijinal dosyalarınızı bozmaz. Ancak kurulum yaparken "mods folder" seçeneğini seçmeyi unutmayın. Aksi taktirde oyun dosyalarınızın üzerinde kurulum yapılacaktır.
6Yamayı nasıl devre dışı bırakırım / kaldırırım?
Yamayı deaktif etmek için OpenIV yazılımını açın, menüden "Tools"u seçip "ASI Manager"a tıklayın. Açılan pencerede "ASI Loader"da Uninstall'a tıkladığınızda yama deaktif olacaktır. Tekrar aktif etmek için aynı pencerede "ASI Loader"da Install'ı seçin.

Yamayı kaldırmak için OpenIV programında oyun dizinindeki "mods" klasörünü silmeniz yamayı tamamen kaldırır.
7Oyuna giremiyorum, sorun yaşıyorum!
Eğer sorunu GTA: Online'a girerken yaşıyorsanız lütfen yamayı deaktif ederek girin. Türkçe yama GTA: Online'ı kapsamamaktadır. Başka bir probleminiz varsa aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz.

Yamayı OpenIV programından yine "mods" klasörünü seçerek tekrar kurunuz.

Sorun çözülmediyse, OpenIV programındaki "mods" klasörünü silip, tekrar kurulum yapınız.

Sorun hala çözülmediyse, "mods" klasörünü silip yamayı tekrar yüklemeden oyuna girmeyi deneyiniz.

Eğer sorun hala devam ediyorsa problem yamadan kaynaklı değildir veya kurulumu orjinal dosyalarınızın üzerinde yapmış ("mods" klasörünü seçmemiş), ve yamadan kaynaklı bir problem oluşmuştur. Oyun dosyalarınızı doğrulama işlemini gerçekleştiriniz.

Eğer sorunu çözemediyseniz, Facebook sayfamızdan destek alabilirsiniz.
8Kurulumu yaparken "mods folder" yerine "Game folder"ı seçtim. Sorun çıkar mı?
Kurulum yaparken kurulum olarak "mods" klasörünü seçmeniz, orijinal GTA V dosyalarınızı korumanıza olanak sağlar. Yamadan kaynaklı herhangi bir sorun yaşadığınızda kolayca "mods" klasörünü kaldırarak orijinal dosyalarınıza dönebilirsiniz.

"Game folder" yani oyun dosyasını seçtiğinizde Türkçe dil dosyaları direk orijinal oyun dosyalarınızla değişir. Yani bir anlamda backup almamış olursunuz. Bir sorun yaşadığınızda orijinal oyun dosyalarınızı tekrardan indirmeniz gerekebilir.
9Farklı bir çeviri yaması kullanıyorum, bunu yüklersem sorun yaşar mıyım?
Farklı bir yama kullanıyorsanız, bu yamayı kurmadan önce, kullandığınız yamayı kaldırmanız gerekmektedir.
10Oyunum güncel değil, kurarsam sorun yaşar mıyım?
Sorun yaşama ihtimaliniz vardır, yüklenme ekranında oyunun kapanması gibi problemler yaşayabilirsiniz. Lütfen oyunun en güncel versiyonunu kullanınız. Aşağıdaki güncelleme geçmişinde hangi versiyonun hangi sürümle uyumlu olduğunu görebilirsiniz.
11Yama dosyası neler içeriyor? Bilgisayarıma virüs bulaşır mı?
Yamamız, çeviri dosyalarını oyun dizinindeki gerekli alanlara taşıma işlemini otomatikleştiren bir araçtır. Tüm çeviri dosyaları TechnoGame'in hazırlamış olduğu dosyalardır. Gerekli dizinlere kopyalama işlemi için hazırladığımız script dışında değiştirilen veya eklenen dosya yoktur. Bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali yoktur.
12Yamayı kimler hazırladı?
Yama kurulumunu GTA TR ekibi hazırlamıştır. Çeviriler ise TechnoGame ekibi tarafından hazırlanmıştır. İşte tüm emeği geçenler:

Proje Yöneticisi: Nurullah AKTAŞ
Programcılar: Nurullah Aktaş
Reklam ve Tanıtım: Tayfun Kumaş
Tasarım ve Kurgu: Alper Tunga Öğüt, Ferdi Öztürk, Onur Kaplaner, Doğan Can Adıgüzel
Test Ekibi: Nurullah Aktaş, Oğuz Gürsel, Furkan Akbaş, Tayfun Kumaş, Bilal Ön, Enes Kaşıkcı, Sadık Kılıç, Cem Güllü, Tolga Dernek, Gökhan Uçar, Kaan Uçar, Alican Sağlam, Enes Çakır, Alper Çiftci, Doğukan Özütürk, Batuhan Akyol
Çevirmenler: Oğuz Gürsel, Ayça Öğüt, Nurullah Aktaş, Halil Yetkin, Doğukan Özütürk, Furkan Akbaş, Kaan Uçar, Gökhan Uçar, Ali Ekber Ağzıbüyük, Enes Çakır, Kerim Can Ulusu, Murat Gençoğlu, Alican Sağlam, Batuhan Gengönül, Berker Atak, Enes Kaşıkçı, Kaan Karaaslan, Kuzey Berat Osmanağaoğlu, Mert Mesut Demir, Mete Alkan, Bilal Ön, Cem Güllü, İnan Madak, Murat Kuvvetli, Mehmet Eray Nalbantoğlu, Ertan Yıldırım, Doğa Can Yanıkoğlu, Mervan Savğa, Süleyman Selçuk Sevim, Yusuf Çiftçibaşı
13TechnoGame ekibine nasıl destek olabilirim?
Grand Theft Auto V gibi büyük bir oyunu aylar süren uğraşlar sonucu hiçbir kar amacı gütmeden insanların kullanımına sunan TechnoGame'e destek olmak ve ayakta tutmak istiyorsanız kendilerine bağış yapabilirsiniz.

Bağış yapmak için Technogame.net anasayfasında sağ tarafta banka hesap numaralarını görebilir ve PayPal üzerinden bağış yapabilirsiniz.
14GTA TR ekibine nasıl destek olabilirim?
Bize en büyük desteği olumlu yorumlarınızla veriyorsunuz :) Sizin desteğinizi gördükçe GTA topluluğuna daha büyük fayda sağlamak için motivasyonumuz artıyor. Ayrıca site giderlerini karşılamamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici (Adblock) yazılımlarını sitemiz için devredışı bıraktığınızda, bize çok büyük bir destek sağlamış oluyorsunuz. Teşekkür ederiz.

Güncelleme Geçmişi

v1.4 (Build 1737) - 7 Ağustos 2019 | Türkçe yama oyunun son versiyonuna uyarlanmış, bazı hatalar giderilmiştir. Yama kullanımıyla beraber GTA: Online'da yaşanan problemlerden dolayı yamanın Online çevirileri kaldırılmıştır. Gelen güncellemelerle beraber GTA: Online'da yalnızca oyunun orjinal dosyalarıyla beraber oynanması gerekmektedir, başka yöntemler kullanmak ban riski ortaya çıkarabilir.
v1.3 (Build 757.4 Online 1.34) - 10 Haziran 2016 | Yeni gelen Finance and Felony güncellemesinden sonra yamanın çalışmaması problemi giderildi.
v1.2 (Build 617. Online 1.32) - 12 Şubat 2016 | Yaklaşık 750 satır Türkçe'ye çevrildi. Karin Sultan RS ve Bravado Banshee 900R araçları çevrildi. Ayrıca yeni gelen "Drop Zone Adversary" modu ve "Be My Valentine" güncellemesi çevrildi, yamaya eklendi.
v1.1 (Build 573 Online 1.31) - 19 Ocak 2016 | TechnoGame, otomatik çeviri yamamız yayınlandıktan 4 gün sonra, üzerinde saatlerce çalışarak hazırladığımız çeviri yamamızı kullanıp, kendileri yapmış gibi değiştirerek ve yeni çeviriler ekleyerek kendileri de bir otomatik çeviri yaması oluşturdu. Bu güzel gelişmeye vesile olduğumuz için mutluyuz. Sadece "fikir" için bile olsa bir teşekkür beklerdik, ama olsun canınız sağolsun. :) GTATR yaması da tüm güncel çevirileri içerecek şekilde yenilendi. Yeni çevirisi yapılan Lowrider, Executives and Other Criminals, Halloween, GTA Online Festive Surprise güncellemeleri yamamıza eklendi.
v1.0 (393.2 Online 1.28) - 15 Ocak 2016 | TechnoGame tarafından yayınlanmış son çeviri dosyalarını içeren (Build 393.2 Online 1.28 ) otomatik kurulum yamasını sonunda bitirdik ve indirmeye açtık. Hikaye ve Online, Türkçe font dosyaları, Heist, tüm diğer DLC ve güncellemeler otomatik kuruluma eklendi.

Görseller