GTA Serisinin En Efsane 10 Karakteri

GTA Karakterleri

Grand Theft Auto oyunları boyunca bir çok karakter ile tanıştık; bazıları sevdik, bazılarından nefret ettik. Ancak hepsinin ortak bir payı vardı ki, o da çok derin ve hikayesi olan karakter olmalarıydı. Şimdi gelin hep birlikte bu unutulmaz karakterleri ve hikayelerini hatırlayalım. Oyun serisini oynamamış kişiler için, yazının spoiler içerdiğini baştan belirtelim. İşte GTA serisinin en unutulmaz ve efsane 10 karakteri.

#1 Tommy Vercetti

Oyunda bolca “Tommy” olarak geçen, ilk adı Thomas olan Vice City macerasının baş karakteri. Sanıyoruz mavi kot pantalonu ve açık mavi Hawai gömleği ile kendisini tanımayan ya da en azından görmemiş bir oyuncu yoktur.

Yarı İtalyan yarı Amerikalı bir kökene sahip olan Tommy, 1986’da hapisten çıkmasıyla tüm hayatı değişir. O sıralarda Liberty City’deki en güçlü mafya ailesi Forelli’lerdir. Aile, Tommy’nin hapisten çıkışını hoş karşılamaz, işlerinin bozulacağını düşünür. Tommy’yi göz altında tutmak ister ve onu içlerine alır. Zaman geçmeden de bir uyuşturucu teslimat görevi verilir. Ancak önemli bir konuma sahip olan (en büyük uyuşturucu baronlarından biri) Ricardo Diaz, bu alışverişten hoşlanmaz ve görüşmeye adamlarını gönderir. Çatışma sonucunda uyuşturucuyu ve parayı bırakıp kaçan Tommy, daha sonra olayı araştırmaya başlar. Eski bağlantıları, silah kullanma kabiliyeti ve cesareti sayesinde Tommy, uzun bir savaştan sonra Ricardo Diaz’ı devirmeyi başarır.

Forelli ailesi, Tommy’nin durdurulamayan başarısından son derece rahatsız olmuştur.  Ayrıca Forelli ailesine ödenen haraçların bir kısmı artık Tommy’ye ödenmeye başlamıştır. Aile harekete geçer ve başlarında Sonny Forelli’nin bulunduğu bir grup Vercetti’nin malikanesine gider. Burada görüşme gerçekleşirken, Tommy’nin hep yanında olan ortağı Lance, Tommy’ye ihanet eder. Çatışma çıkar. Çıkan çatışmada, Sonny, Lance ve Forelli Ailesinin başka önde gelen kişileri ölür, bu durum zamanla ailenin yıkılmasına neden olur.

Tüm bu olaylardan sonra Tommy Vercetti, Vice City’deki en güçlü ve zengin suç baronu olmuştur. Sonrasında Tommy’ye neler oldu tam olarak bilmiyoruz ama en son kendisinin, 1992’de bir klinikte olduğundan haberdar oluyoruz (San Andreas). Bildiğimiz son şey ise eski ortaklarından gelen aramaları kabul etmediği.

#2 Carl Johnson (CJ)

Carl’ı ilk defa GTA: San Andreas‘da, protogonist olarak tanıdık. Carl, daha çok Los Santos’da aktif olan çetenin üyesidir. Çetenin lideri olan Sean “Sweet” Johnson’ın sağ kolu ve küçük kardeşidir. Ani bir karar alan Carl, dostlarını ve çetesini geride bırakarak Liberty City’ye gider. 5 Yıl orada kaldıktan sonra annesinin ölüm haberini alan Carl, çetesine ve ailesine geri döner. Çetenin gücünü arttırmak ve yakınlarının güvenini kazanmak ana hedefi haline gelir. Ancak işler umduğu gibi gitmez; annesinin ölümünü araştırırken arkadaşlarının bazıları ona ihanet eder ve bir kez daha kendini sürgünde bulur. Ancak Carl, sürgünde olduğu zamanlarda boş durmamış, özellikle San Fierro ve Las Venturas sayesinde bir çok yeni arkadaş edinmiştir. Bu arkadaşların verdiği güç sayesinde son bir kez daha Los Santos’a geri döner. İşlerinde başarılı olurve kendisine ihanet edenleri cezalandırır. Ailesinin geri kalanını da tekrardan birleştirir.

#3 Big Smoke

“Saygı da kazanılan bir şeydir, tıpkı para gibi.”

Big Smoke’u bu cümlesi ile hatırlarız. Asıl ismi Melvin Harris olan karakteri San Andreas’da tanımıştık.

Los Santos doğumlu olan Harris, Grove Street Families üyesi olmuş ve kısa zamanda yükselmiştir. Ancak çete, zamanla uyuşturucu satış üstünlüğünü kaybetmiş, Harris’in “daha ağır uyuşturucu satmaları” tavsiyesi göz önüne almamıştır.

Diplomatik ilişkilerde gayet başarılı bir karakteristiğe sahip olan Big Smoke, zamanla bir çok yasa dışı şebeke ile iletişim kurmuş ve bağlarını geliştirmiştir; Los Santos Vagos, Rus Mafyası ve Loco Syndicate bunlardan bazılarıdır.

Big Smoke, hayatının ilerleyen dönemlerinde Ballas’a katılmış ve uyuşturucu ticareti konusunda ciddi miktarda güç ve prestij elde etmiştir. Ancak gücü nedeniyle ister istemez bir çok düşmanın da hedefi haline gelen Big Smoke, zamanla zihinsel olarak zayıflamıştır. Gittikçe paranoyak bir karakter olmaya başlamıştır.

Sonunda, çıkarlarını takip etmekte ısrarcı olan Big Smoke, Carl Johnson (San Andreas’da oynamış olduğumuz karakter) tarafından öldürülür. Bu durumun asıl nedeni ise Big Smoke’un ihaneti olmuştur.

#4 Trevor Philips

Kanada kökenine sahip olan Trevor’a aslında bir çok ismle hitap ediliyor; Boss, Captain T, Trev, Uncle T gibi… GTA serisinin son oyunu olan Grand Theft Auto V‘de gördüğümüz ve oynadığımız bir karakterdir.

Eski bir banka soyguncusu olan Trevor, kendi adını taşıyan bir şirket kurar. Blaine Country’de yer alan bu şirketin başlıca gelir kaynağı uyuşturucu ve silah ticaretidir. Trevor iki özelliği ile dostları ve düşmanları tarafından bilinir: agresif tavırları ve kendisine yakın olan kişilere duyduğu sadakati.

Trevor’un geçmişini sadece kendi anlatmasıyla biliriz; anlattığına göre onlarca farklı yerde, bir çok farklı kişi tarafından büyütülmüştür. Öfke sorunu çocukluğunda başladığı için topluma ayak uydurmakta zorlanmıştır. Bazen öfkesi şiddet eylemlerine yol açmış ve çeşitli hayvanları katletmiştir. Ryan adında bir kardeşi vardır ancak 2013 yılında “kaza” nedeniyle ölmüştür.

Annesinin “işe yaramaz çocuk” olarak adlandırdığı Trevor, babasından da kötü muamele ve şiddet görmüştür. Okul dersleriyle de arası iyi olmayan Trevor en sonunda kabiliyetli olduğu bir şeyi keşfetmiştir: uçmak. Aslında savaş jetleri uçurma konusunda becerikli olsa da, zihinsel sorunları nedeniyle resmi eğitimini tamamlayamamıştır.

Ordudan atıldıktan sonra, amacı olmadan ilerleyen Trevor, bazı ufak tefek suçlara karışmıştır. Zamanla ilk silahlı soygununu da gerçekleştiren Trevor, bu işi yaparken yakalanmıştır. Hapisten çıktıktan sonra Micheal adlı suç ortağıyla takılmaya devam etmiştir. Aralarındaki suç ortaklığı 2004 yılına kadar devam etmiştir. Banka soygunu planlamışlar ve gerçekleştirirken işler tekrardan sarpa sarmıştır; Trevor’un bankanın güvenlik görevlisini vurmasıyla polis enselerine binmiş, arabayla kaçarlarken de kaza yapmışlardır. Onları bekleyen helikoptere ulaşmaya çalışırken, bir FIB ajanı olan Dave Norton ile silahlı çatışmaya girmişlerdir. Micheal bu çatışmada ağır yaralanmasına rağmen Trevor onu bırakmak istememiş, ancak Micheal’ın ısrarı üzere oradan kaçmak zorunda kalmıştır. Oyuna başladığımızda buraya kadar olan kısım ilk oynadığımız bölümdür.

Bu olaylar yaşandıktan sonra Trevor kendisine farklı kabiliyetleri olan kişilerden bir suç ekibi kurar: Ron Jakowski, Wade Hebert ve Chef. Bu kişiler ve farklı kişilerle suç hayatına devam eden Trevor’ın sonu, aslında oyuncu tarafından karar verilir; GTA 5’in sonunda oyuncular, seçimlerine göre Trevor’ı öldürebilir ya da üç karakter ittifak kurup ortak düşmanlarını yok edebilirler.

#5 Frank Tenpenny

GTA serisinden San Andreas macerasından tanımış olduğumuz bir karakter Frank ya da daha çok hitap edilen adı ile “Frankie”

Los Santos’da bir polis memuru olan Frank, aslında görünenden çok daha fazlasıdır; Crash adlı (Community Resources Against Street Hoodlums) gizli ekibin de bir üyesidir. Bu ekibin ismini “Sokak Serserilerine Karşı Kamu Kaynakları” olarak çevirebiliriz. Frank son derece akıllı ve çıkarlarına düşkün bir adamdır. Los Santos’da bir çok çete olduğu için bu çetelerin birbiriyle olan ilişkilerini kullanarak çıkarları peşinde ilerlemiştir. Her türlü çeteden nefret eden Frank, şehirdeki insanlar ve çeteler tarafından sevilmez. Yakın dostu olan Pulaski ve Hernandez de Crash üyeleridir. Frank ve arkadaşlarının en çok sevdiği şeylerden biri Carl Johnson’a yüklenip, patronun kim olduğunu ona hatırlatmaktır. Frank, Carl’ı işlerinde kullanacağı basit bir alet olarak görür.

Frank’in görünüşteki planı, çeteleri birbirlerine düşürtüp yok etmektir, ancak bir yandan da Ballas adlı çete ile yakın ilişki içindedir. Çeteyle bir süre sonra o kadar içli dışlı olur ki, Ballas tüm şehirdeki uyuşturucu ticaretinde baş suç şebekesi konumuna gelir. Carl Johnson ile araları iyice açılan Frank, Carl’ı şehirden çıkmaması için uyarır ve Ballas bölgesinin dışına sürer.

Carl, Frank ve arkadaşlarının bir çok çeşitte suç işlediğin öğrenir; yozlaşma, uyuşturucu kullanımı ve cinsel taciz bu suçlardan bazılarıdır. Böylece iyice Frank’e odaklanmaya başlar.

Los Santos’da işler karışmaya başlar, toplu isyan ve kargaşa çıkar. Tenpenny, elinde uyuşturucu ve para dolu bir çanta ile kaçmaya çalışır. Kendisine bir uçak ayarlamıştır. Ancak Carl da harekete geçmiş ve “gözlerini açık tutacak” memurlardan oluşan bir takım kurduğunu belirtmiştir. Carl artık Frank’i yakalamayı aklına koymuştur. Bu uğurda Big Smoke’u da öldüren Carl, Frank’i kovalamaya başlar. Kovalamacada Frank ağır bir şekilde yaralanır. Yaralı şekilde yerlerde sürünürken yardım ister ancak kimsenin gelmeyeceğini, yanlız kaldığını fark eder. Polisi lanetler. Yaralarından ya da kalp krizi nedeni ile sonunda ölür. Haberlerde Frank’in araba kazasında öldüğü söylenmiştir. Polisler ona ulaşamadan önce, çıkan isyanda vücudu yağmalanır.

#6 Mike

2004 yapımı GTA Advance oyununda yer alan Mike, en sevdiği arkadaşı Vinnie ile ufak tefek suçlar işlemektedir. Kazandıkları paralarla Liberty City’ye gitmek isteyen ikili, yolda bir bomba ile yaralanırlar, hatta Vinnie bu patlama sırasında ölür. Mike, Vinnie’nin katilini bulmak için suç dünyasına iyice adım atar ve tam anlamıyla bir suçlu olur. 8-Ball için çalışmaya başlayan Mike, uzun süre katilin kimliği ile ilgili istediği bilgiyi bulamaz. Daha da fazla uğraştıktan sonra bulduğu ip uçları onu King Courtney’e götürür. Ancak King ile tanıştıklarında aslında ikisinin de amaçlarının aynı olduğunu fark ederler. King de Vinnie’nin katilini aramaktadır. Böylece birlikte çalışırlar ancak çok yavaş ilerlerler. En sonunda sabrını kaybeden Mike, olayların arkasında Kolombiyalı Kartel lideri olan Cisco’nun olduğunu öğrenir. Mike, karteli öldürmeye çalıştığında ise King’in baştan beri onu kullandığını fark eder. Sonrasında ise olaylar iyice karışır; Kartel ve Yakuza güç savaşı içindeyken, Vinnie’nin de aslında ölmediği öğrenilir. Üstelik Vinnie, Mike’ın da payını alarak kaçmayı istemiştir. Mike sonunda Vinnie’yi öldürür. Sonrasında intikam almak için King ile dövüşse de, ani bir polis baskını nedeni ile başarılı olamaz. En sonunda Cisco’nun kendisine ait olan bir hava taşıtı ile Kolombiyaya kaçar.

Mike’ın kaçtıktan sonraki günleri hakkında çok bir şey açıklanmasa da, Vinnie’nin parası ile huzur içinde yaşadığı söylenir.

#7 Toni Cipriani

Toni Cipriani

Toni’nin babası hakkında bildiği tek şey mafya üyesi olduğudur. Annesiyle yaşayan ve ondan düzenli şekilde şiddet gören Toni, babasının izinden gitmeyi seçmiş ve yeraltı dünyasında ilerleme isteği içinde olmuştur.

Bir süre Salvatore Leone adına krili işler yapmıştır. GTA III ve Liberty City Stories‘den tanıdığımız karakter bir süre sonra ailesinin yanında yer almak istese de buna sıcak gözle bakılmaz. Toni’nin yerini Vincenzo doldurmuştur ve ikili birbirlerini görür görmez birbirlerinden hoşlanmazlar. Çok geçmeden Vincenzo, Toni’nin elinde can verir.

Toni suç hayatına devam eder, bu sefer de zengin Donald Love için çalışmaya başlar. Love’ın kirli işlerini ve yakın korumalığını yapar. Leone suç ailesiyle de yakınlaşır.

Tüm bu suçla dolu hayatın sonunda, aslında başladığı yere geri döner. Annesinin restoranında çalışmaya başlar, yerel bir radyo olan Chatterbox FM’de annesinin kendisini dövmesinden şikayet eder. Salvatore Leone suikastinden sonra ise ne yaptığı tam bilinmemektedir.

#8 Niko Bellic

GTA4 Niko Bellic

GTA IV, The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony oyunlarından gördüğümüz Niko, Yugoslavya’da büyümüştür. Alkolik bir babanın oğlu olan Niko’nun bir de kardeşi vardır ancak Bosna Savaşında ölmüştür. Niko’nun çocukluğu da savaşta, asker olarak geçmiştir. 15 kişiden oluşan ekibi, bir gün tuzağa düşürülür, sadece Niko ve iki arkadaşı hayatta kalır. Ancak 15 kişilik grubunun içinde bir hain olduğunu öğrenir ve haini bulacağına dair yemin eder.

Savaş sonrasında iş bulmakta zorlanan Niko, sonunda bir suçlu olur. Kuzeni ise Amerika’ya, Liberty City’ye gitmiştir. Suçlarından dolayı hapis yatan Niko, özgürlüğüne kavuşunca Ray Bulgarin adına çalışmaya başlar. Yeni işi insan kaçakçılığıdır. Kaçakılığı yaptığı bir seferde bot batar, Niko dışındaki herkes ölür, ancak Niko da herşeyini kaybetmiştir. İşvereni Niko’ya inanmaz ve onu bilerek botu batırmakla suçlar. Niko’nun işvereni kuvvetli bağlantılara sahip olduğu için Niko kaçmak zorunda kalır. En sonunda Liberty City’ye gelir. Burada kuzeni ile tekrar birleşen Niko, kuzeninin taksi işine bela olan adamlardan kurtulur. Bir süre sorunsuz geçse de sonunda Ray Bulgarin, Niko’yu tekrar bulur ve işler karışır. Kuzenin taksi işi yok edilir ve Niko, kiralık katil olarak kariyer yapmaya başlar. Sonunda uyuşturucu işine de bulaşan Niko’nun sonuna oyuncu karar vermektedir. Kuzeninin düğününde suikast girişimine uğrayan Niko, intikam alması ya da anlaşma yolunu seçmesi ile hayatını devam ettirir. Ancak bundan sonra tam olarak başına ne geldiği bilinmemektedir.

#9 Michael De Santa

Michael De Santa

Trevor ve Franklin gibi alkolik bir babaya sahip olan Micheael, lise yıllarında futbolda çok başarılıydı. Gazetede resmi çıkacak kadar başarılara imza atan Michael, öfke sorunları nedeniyle sporcu kariyerini devam ettiremedi. Gençliğinde suça bulaştı ve ilk soygununu gerçekleştirdi. Yakalanıp hapse atılması aslında onun için şans olmuştu; hapiste öğrendiği kabiliyetler sayesinde, özgürlüğüne kavuştuğu zaman müthiş bir nişancı olmuştu. Ayrıca silahlı soygunlar için liderlik özelliklerini de geliştirmişti. 93 Yılında Trevor Philips ile tanışmış ve birikte suç işlemişlerdi (içinde sivil bulunan bir araba kaçırmışlar ve Micheal bu sivili başına silah dayayarak, güpegündüz öldürmüştü). Trevor bu cinayetten memnun kalmamış ve bir süreliğine yollarını ayırmışlardı.

Bir striptizci klübünde Amanda adlı striptizciyle tanışan Micheal, striptizciye göğüs botoksu yaptırmış ve işini desteklemişti. Aralarındaki ilişki gittikçe romantikleşirken, Micheal, kendi kerhanesini kurdu. Tanışmalarından kısa bir süre sonra Amanda ile evlendi, Tracey ve Jimmy adlı iki çocukları oldu. Artık bir aile kurmuş olan Michael, suç dolu yaşamını sorgulamaya başladı. Söz konusu sorgulama ise, Trevor tarafından “iğrenç” bulunmuş ve Micheal “yumuşak” olmakla suçlanmıştı.

Brad, Trevor ve Micheal, bir banka soygunu yaptıkları sırada Trevor’ın bir güvenliği vurmasıyla işler karışır. Polis iyice üstlerine gelirken, kovalamaca başlar. Brad, ölümcül şekilde vurulur, Micheal da vurulmuş taklidi yapar ve Trevor’a kaçması için yalvarır. İstemeyerek de olsa başka çıkış yolu görmeyen Trevor kaçar. Micheal’ın ise birplanı vardır. Kendi cenazesini ayarlar ve kendisinin yerine Brad’ın cesedi gömülür. Ailesiyle birlikte Rockford Hills’de bir malikaneye taşınan Micheal, “De Santa” soyadını alır.

Ne yazık ki Micheal’ın geriye kalan günleri çok mutsuz geçer; öncelikle heyecanlı suç hayatını ailesi için bıraktığına pişmandır. Günlerinin çoğunu havuzunda boş boş yüzerken ya da sarhoş olarak geçirir. Aynı zamanda Amanda’yı da aldatmaya başlamıştır. Amanda da bu evlilikten son derece mutsuzdur. O da paralarını estetik cerrahiye yatırır ve Micheal’ı aldatır. Çocukları Micheal’a saygı duymazlar. Micheal ise tüm bu sorunlarından kurtulmak için Isiah Friedlander’a gider. Isıah, paragöz ve aslında Micheal’ın sorunlarını çözmeyi hedeflemeyen bir psikologtur.

2013 yılına gelindiğinde, Micheal, Franklin Clinton yani yeni suç partneri ile tanışır. Böylece suç hayatı tekradan başlar. Silahlı soygundan adam öldürmeye kadar bir çok suçu tekrardan işleyen Micheal’ın sonu da oyuncular tarafından belirlenmektedir. Yine de GTA Online serisinde Micheal’ın hayatta kaldığı gerçeğine dayanılarak, oyuncu ne karar verirse versin, Micheal’ın yaşamasının daha hikayesel olduğu görünmektedir.

#10 Luis Fernando Lopez

Luis Fernando Lopez

Babası, ailesini Luis küçük yaştayken terk etmişti. Annesi ve kız kardeşi ile büyüyen Luis, suç hayatı ile 17 yaşında tanıştı. Kız kardeşine kötü davranan bir hocaya karşı suç işlediği için islah evine gönderilmiş ve iki sene sonra çıkmıştı. Hapisten çıktıktan sonra da ufak tefek suçlara bulaşmış ve bazı çeteler için işler yapmıştı.  Luis’in hayatı 22 yaşında değişmişti; Kendi gece klübü olan Gay Tony Prince için, koruma olarak çalışmaya başlamıştı. Luis kısa zamanda Tony ile baba-oğul ilişkisi kurmuştu. Özellikle Tony bu ilişkiden fazlasıyla memnundu; bu memnuniyetini bolca para, özel helikopter ve sürüş dersleri ile gösteriyordu. Luis ise suç hayatının getirdiği artıları Tony’nin borçlarını ödemek için kullanmıştı.

Tony dışında Rocco için de çalışan Luis, Tony’nin bir elmas alma işlemi sırasında baskına uğradı. The Lost MC adlı motorlu çete ile savaştı ve motorcuları haklamayı başardı. Ancak çatışmada Tony’nin erkek arkadaşı olan Evan Moss öldürüldü. Üstelik elmasları da kaptırmışlardı. Elmasları kaptırmalarından sonra Tony’nin işleri iyi gitmedi, bir çok düşman edindiler. Luis’in kabiliyetleri bile onları kurtarmaya yetmemişti. Sonunda baskılara ve işlerin kötü gitmesine dayanamayan Tony’nin Liberty City’den göçtüğü söylenir. Tony gittiği Los Santos’da yeni bir gece klübü açtı ve işlerine devam etti. Luis’e tam olarak ne olduğu bilinmese de, Tony’de Luis’in bir fotoğrafı görünmektedir.

5796
görüntüleme

4.37 oy