Grand Theft Auto IV: Türkçe Yama

Açıklama

Kurulumun yaması GTA TR ekibi tarafından hazırlanan, Grand Theft Auto IV: The Complete Edition'ın %100 tüm metinleri kapsayan çeviri yaması. Ana oyun Grand Theft Auto IV ve The Lost and Damned önceki çevirilerden bağımsız olarak gthorse (Muhammed Çiçek) tarafından baştan çevrilmiş, Türkçe karakter desteği kazandırılmıştır. Çevirisi GTATurk ekibi tarafından yapılan The Ballad of Gay Tony (TBoGT) ek paketinin Türkçe yaması gthorse tarafından optimize edilerek altyazı senksonizasyonu ve font sorunları düzeltilmiştir.

Yama, hem Grand Theft Auto IV: The Complete Edition ile hem de tek başına Grand Theft Auto IV ana oyun ile uyumludur. The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony genişletmeleri için de çevirileri içerir. Bu DLC'lere sahip olup olmadığınızı yama otomatik olarak tespit eder ve yalnızca bilgisayarınızda yüklü ise DLC çevirileri yüklenir.

Türkçe karakterler (ç, ş, ü, ı, İ, ö, ğ) ana oyunda ve iki DLC paketinde tamamen desteklenmektedir. Yamanın kapsadığı çeviriler: ana oyun ve tüm DLC'ler (The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony), ana görevler (senaryo), yan görevler, ara sahneler, rastgele karakterler, mini oyunlar, menüler, arayüz, öğreticiler, cep telefonu mesajları ve görüşmeleri, e-postalar, internet siteleri, diyaloglar, ekrana gelen bilgiler, arkadaş ve sevgili diyalogları, aktiviteler, kabare ve stand up gösterileri, girilebilen dükkanların menüleri. Yalnızca Windows platformuyla uyumludur ve Steam üzerinde test edilmiştir. Rockstar Games Launcher oyun açılışında dosya doğrulaması yaptığı için uyum sorunları yaşanabilir.

GTA TR ekibinin hazırladığı kurulum yaması, Türkçe metin dosyalarını ve Türkçe karakter desteği için düzenlenmiş font dosyalarını oyuna aktarma ve orijinal dosyaları yedekleme işleminini gerçekleştirir. Kurulum yalnızca bilgisayarınızda GTA IV'ün kurulu olduğu dizine gerçekleşebilmektedir, yanlış klasör seçmeniz halinde kurulum ilerlemeyecektir. Türkçe yama kurulum esnasında orijinal dosyalarınızı yedekler ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz oyunun orijinal metin dosyalarını geri getirebilirsiniz.

Çeviriler gthorse tarafından hazırlanmıştır. GTA TR ekibi yalnızca kurulumu ve yedeklemeyi kolaylaştırmak için otomatik kurulum yamasını hazırlamıştır.

Kurulum Talimatları

Adım 1: GTA: IV Türkçe Yama'yı indirin ve açın. Kurulum açıldığında ilerleyerek oyun dizini sorulan kısma gelin.

Adım 2: Dizin kısmında otomatik olarak oyunun Steam sürümünün dizini bulunur, eğer oyununuz başka bir konumdaysa Gözat'a tıklayarak seçin ve kurulumu başlatın.

Adım 3: Kurulum tamamlandı, oyun ayarlarından altyazıları açmayı unutmayın.

Kurulum Ekranı

Sık Sorulan Sorular

1Yedek almama gerek var mı?
Hayır. Kurulum esnasında oyunun orijinal dil dosyaları otomatik olarak yedeklenir ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz, kaldırma işlemi esnasında yedeklenmiş olan orijinal dil dosyaları oyuna geri yüklenecektir. The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony genişletmelerine sahipseniz aynı şekilde orijinal dil ve font dosyaları yedeklenecektir.
2Yamayı nasıl kaldırırım?
Yamayı kaldırmak için Windows Denetim Masası'ndaki Programlar ve Özellikler (ya da Program Ekle veya Kaldır) listesinde "Grand Theft Auto IV Türkçe Yama"yı bularak kaldır seçeneğini seçin. Yamayı kaldırmanızın ardından kurulum esnasında yedeklenmiş olan orijinal dil dosyaları geri yüklenecektir.

Eğer oyunu bilgisayarınızdan kaldıracaksanız; önce yamayı, sonrasında oyunu kaldırmanız daha sağlıklı olacaktır.
3Farklı bir çeviri yaması kullanıyorum, bunu yüklersem sorun yaşar mıyım?
Farklı bir yama kullanıyorsanız, bu yamayı kurmadan önce kullandığınız yamayı kaldırmanız gerekmektedir.
4"Oyun seçtiğiniz klasörde kurulu değil" hatası alıyorum!
Kurulum dosyası, yamayı yanlış bir dizine kurmamanız için seçmiş olduğunuz dizinde oyunun kurulu olup olmadığını kontrol eder. Eğer bu hatayı alıyorsanız lütfen "Gözat" butonuna tıklayarak oyunun kurulu olduğu dizini seçiniz. Eğer oyununuz Steam platformundaysa dikkat etmeniz gereken nokta, ana oyun dizinini değil, ana dizinin içinde bulunan "GTAIV" klasörünü seçmeniz gerektiğidir. Oyununuz şu dizinlerde kurulu olabilir;

  • C:\Program Files (x86)\Grand Theft Auto IV\
  • C:\Program Files (x86)\Rockstar Games\Grand Theft Auto IV\
  • C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Grand Theft Auto IV\GTAIV
5Yama dosyası neler içeriyor? Bilgisayarıma virüs bulaşır mı?
Yama, çeviri dosyalarını oyun dizinindeki gerekli alanlara taşıma işlemini kolaylaştıran bir araçtır. Çeviri dosyalarını gerekli dizinlere kopyalama işlemi için hazırladığımız kurulum dışında değiştirilen veya eklenen dosya yoktur. Bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali yoktur.
6Yamayı kimler hazırladı?
Yamanın v2.0 ve sonraki sürümlerinde gthorse (Muhammed Çiçek)'in çevirileri yer almaktadır. v2.0 öncesi sürümlerdeki çevirilerin büyük bir kısmı Oğuz Gürsel ve Tayfun Kumaş tarafından tamamlanmıştır. DLC çevirileri Türkçe-Oyun (yamanın v2.1 ve önceki sürümlerinde) ve GTATurk ekipleri tarafından tamamlanmıştır. Yama kurulumu GTA TR ekibi tarafından hazırlamıştır.

Eski sürümler dahil tüm emeği geçenler:

gthorse (Muhammed Çiçek), Oğuz Gürsel, Tayfun Kumaş, Prisonero, IpeKate, Joker64, Emre, T-Ice, ScHenKaL, Lynx, Kudret35v, Mert Kaynak, Furkan Şahan Albayrak, Uğur Aslan, Hakan Emre Yazıcı, Abbas Arıkan, Azizcan Sağlam, Berkay Koç, Ali Burak Toprak, Erkan Erdin, Hüseyin Serhat Çavunt, Yiğit Altuğ Tatlıpinar, Ali Mert Turaçlar, Hasan Berk, Bora Çitim

Güncelleme Geçmişi

 v2.4 - 18 Kasım 2020 | The Ballad of Gay Tony ek paketinde oluşan altyazı senkronizasyonu ve font sorunlarını gideren güncelleme "gthorse" tarafından yayınlanmış ve yama kurulumuna dahil edilmiştir.

v2.3 - 22 Ekim 2020 | Yama kurulumu sisteminde dizinler Rockstar Games Launcher platformu ile uyumlu hale getirilmiştir.

v2.2 - 16 Ekim 2020 | Bu sürüm ile beraber Türkçe-Oyun grubunun The Lost and Damned çevirileri yamadan kaldırılmış ve "gthorse"un yayınladığı yeni The Lost and Damned çevirileri, eski çevirilerin yerine kuruluma eklenmiştir. Ana oyun çevirilerinde çeşitli düzeltmeler yapılmıştır.

v2.1 - 5 Ağustos 2020 | "gthorse"un yayınladığı güncelleme ile yazı fontlarının bulanık gözükme sorunu ve birkaç ufak sorun daha düzeltilmiştir.

v2.0 - 12 Temmuz 2020 | Türkçe yama "gthorse" tarafından ana hikayenin baştan yapılan çevirisiyle güncellendi. Yeni çeviri ile oyun altyazılarında ve diğer alanlarda artık Türkçe karakterler desteklenmektedir. DLC paketlerinde değişiklik yapılmamıştır.

v1.0 - 22 Mart 2020 | Ana oyunun çevirisini Oğuz Gürsel ve Tayfun Kumaş'ın tamamladığı, DLC ek paketlerinin çevirisini Türkçe-Oyun ve GTATurk gruplarının tamamladığı çeviri çalışmasının Grand Theft Auto IV: The Complete Edition'a uyumlu Türkçe yaması yayımlandı.

323546
görüntüleme

4.264 oy