Grand Theft Auto IV: Türkçe Yama

Açıklama

Kurulumun yaması GTA TR ekibi tarafından hazırlanan, Grand Theft Auto IV: The Complete Edition'ın %100 tüm metinleri kapsayan çeviri yaması. Grand Theft Auto IV, Oğuz Gürsel ve Tayfun Kumaş tarafından çevrilmiştir. The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony çeviri Türkçe-Oyun ve GTATurk ekipleri tarafından uzun süren çalışmalar sonucunda tamamlanmıştır. Emeği geçenlerin tam listesi sayfanın aşağısında yer almaktadır.

Yama, hem Grand Theft Auto IV: The Complete Edition ile hem de tek başına Grand Theft Auto IV ile uyumludur. The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony genişletmeleri için de çevirileri içerir. Bu DLC'lere sahip olup olmadığınızı yama otomatik olarak tespit eder ve yalnızca bilgisayarınızda yüklü ise DLC çevirileri yüklenir.

Türkçe karakterleri (ç, ş, ü, ı, İ, ö, ğ) ana oyun desteklememekte, ancak iki DLC paketi tamamen desteklemektedir. Yamanın kapsadığı çeviriler: ana oyun ve tüm DLC'ler (The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony), ana görevler (senaryo), yan görevler, ara sahneler, görev harici telefon görüşmeleri, mini oyunlar, menüler, cep telefonu, internet siteleri, diyaloglar, ekrana gelen bilgiler, aktivite menüleri, girilebilen dükkanların menüleri. Yalnızca Windows platformuyla, Steam ve Rockstar Games Launcher sürümleriyle uyumludur. 

GTA TR ekibinin hazırladığı kurulum yaması, farklı çeviri gruplarının hazırladığı metin dosyalarını ve Türkçe karakter desteği için düzenlenmiş font dosyalarını oyuna aktarma ve kaldırılması halinde oyunun orijinal metin dosyalarını geri yükleme işleminini gerçekleştirir. Kurulum yalnızca bilgisayarınızda GTA IV'ün kurulu olduğu dizine gerçekleşebilmektedir, yanlış klasör seçmeniz halinde kurulum ilerlemeyecektir. Türkçe yama kurulum esnasında orijinal dosyalarınızı yedekler ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz oyunun orijinal metin dosyaları geri yüklenir.

Çeviriler Oğuz Gürsel, Tayfun Kumaş, Türkçe-Oyun ve GTATurk grupları tarafından hazırlanmıştır. GTA TR ekibi yalnızca kurulumu ve yedeklemeyi kolaylaştırmak için otomatik kurulum yamasını hazırlamıştır.

Kurulum Talimatları

Adım 1: GTA: IV Türkçe Yama'yı indirin ve açın. Kurulum açıldığında ilerleyerek oyun dizini sorulan kısma gelin.

Adım 2: Dizin kısmında otomatik olarak oyunun Steam sürümünün dizini bulunur, eğer oyununuz başka bir konumdaysa Gözat'a tıklayarak seçin ve kurulumu başlatın.

Adım 3: Kurulum tamamlandı, oyun ayarlarından altyazıları açmayı unutmayın.

Kurulum Ekranı

Sık Sorulan Sorular

1Yedek almama gerek var mı?
Hayır. Kurulum esnasında oyunun orijinal dil dosyaları otomatik olarak yedeklenir ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz, kaldırma işlemi esnasında yedeklenmiş olan orijinal dil dosyaları oyuna geri yüklenecektir. The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony genişletmelerine sahipseniz aynı şekilde orijinal dil ve font dosyaları yedeklenecektir.
2Yamayı nasıl kaldırırım?
Yamayı kaldırmak için Windows Denetim Masası'ndaki Programlar ve Özellikler (ya da Program Ekle veya Kaldır) listesinde "Grand Theft Auto IV Türkçe Yama"yı bularak kaldır seçeneğini seçin. Yamayı kaldırmanızın ardından kurulum esnasında yedeklenmiş olan orijinal dil dosyaları geri yüklenecektir.

Eğer oyunu bilgisayarınızdan kaldıracaksanız; önce yamayı, sonrasında oyunu kaldırmanız daha sağlıklı olacaktır.
3Farklı bir çeviri yaması kullanıyorum, bunu yüklersem sorun yaşar mıyım?
Farklı bir yama kullanıyorsanız, bu yamayı kurmadan önce kullandığınız yamayı kaldırmanız gerekmektedir.
4"Oyun seçtiğiniz klasörde kurulu değil" hatası alıyorum!
Kurulum dosyası, yamayı yanlış bir dizine kurmamanız için seçmiş olduğunuz dizinde oyunun kurulu olup olmadığını kontrol eder. Eğer bu hatayı alıyorsanız lütfen "Gözat" butonuna tıklayarak oyunun kurulu olduğu dizini seçiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, ana klasörün içindeki "GTAIV" klasörünü değil, oyunun "Grand Theft Auto IV" isimli ana klasörünü seçmeniz gerektiğidir. Oyununuz şu dizinlerde kurulu olabilir;

  • C:\Program Files (x86)\Grand Theft Auto IV\
  • C:\Program Files (x86)\Rockstar Games\Grand Theft Auto IV\
  • C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Grand Theft Auto IV\
5Yama dosyası neler içeriyor? Bilgisayarıma virüs bulaşır mı?
Yama, çeviri dosyalarını oyun dizinindeki gerekli alanlara taşıma işlemini kolaylaştıran bir araçtır. Çeviri dosyalarını gerekli dizinlere kopyalama işlemi için hazırladığımız kurulum dışında değiştirilen veya eklenen dosya yoktur. Bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali yoktur.
6Yamayı kimler hazırladı?
Çevirinin büyük bir kısmı Oğuz Gürsel tarafından tamamlanmıştır. Yama kurulumu GTA TR ekibi tarafından hazırlamıştır. Çevirilerde tüm emeği geçenler:

Oğuz Gürsel, Tayfun Kumaş, GTATurk ekibi (Prisonero, IpeKate, Joker64, Emre, T-Ice, ScHenKaL, Lynx, Kudret35v), Mert Kaynak, Furkan Şahan Albayrak, Uğur Aslan, Hakan Emre Yazıcı, Abbas Arıkan, Azizcan Sağlam, Berkay Koç, Ali Burak Toprak, Erkan Erdin, Hüseyin Serhat Çavunt, Yiğit Altuğ Tatlıpinar, Ali Mert Turaçlar, Hasan Berk, Bora Çitim
8359
görüntüleme

4.510 oy