Yama Hakkında

Grand Theft Auto 3'ün %100 tüm metinleri kapsayan, kurulum dosyası GTA TR tarafından hazırlanan çeviri yaması. "CriminaL277" tarafından 2022 yılında baştan çevirilen ve 2023'te The Definitive Edition'ı da kapsayacak şekilde güncellenerek yayınlanan GTA 3 çevirisi, oyun diline sadık kalarak hazırlanmış en güncel Türkçe çeviridir. Düzenlenmiş font dosyasıyla beraber Türkçe karakterler (ç, ş, ü, ı, İ, ö, ğ) desteklenmektedir. Yamanın kapsadığı çeviriler: ana görevler (senaryo), yan görevler, ara sahneler, telefon görüşmeleri, menü, diyaloglar, ekrana gelen bilgiler. Özel isim kullanımından dolayı bazı adres, görev, dükkan, radyo istasyonu ve araç isimleri orijinal bırakılmıştır.

Kurulum Hakkında

Universal Türkçe Yama; GTA III, GTA VC, GTA SA ve GTA IV için Türkçe yama kurulumu işlevine sahiptir. GTA 3 oyununun hem orijinal-klasik versiyonuyla hem de The Definitive Edition remastered sürümüyle uyumludur ve oyun dizininizi seçmenizin ardından oyununuzu otomatik olarak tespit edip uygun olan yamayı kurarak oyuna Türkçe çevirileri aktarır. Windows platformuyla uyumludur ve Steam, Epic Games, Rockstar Games sürümlerinde çalışmaktadır. Kurulum işlemi bilgisayarınızda Grand Theft Auto III veya desteklenen diğer oyunların kurulu olduğu dizine gerçekleşebilmektedir, yanlış klasör seçmeniz halinde kurulum ilerlemeyecektir. Oyunun Türkçe metinlerini, Türkçe font dosyasını oyuna aktarma ve orijinal dosyaların ismine ".backup" ibaresi ekleyerek yedek alma işlemlerini gerçekleştirir. Kurulum esnasında orijinal dosyalarınızı yedekler ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz yama dosyalarını kaldırıp, orijinal dosyaları manuel olarak geri yükleyebilirsiniz. Yama aynı zamanda GTA 3 için geliştirilmiş Definitive Edition Project isimli 3. parti mod ile de uyumludur. Kurulum esnasında modun kurulu olup olmadığını otomatik olarak algılanır ve mod için uyumlu dil dosyaları yüklenir.

İndirme ve Kurulum

İNDİR
ADIM 1
Kurulum dosyasını indirin ve çalıştırın. Kurulum açıldığında ilerleyerek oyun dizini sorulan kısma gelin.
ADIM 2
Dizin kısmında GTA 3'ün kurulu olduğu, .exe dosyasının bulunduğu ana dizini girin veya Gözat'a tıklayarak seçin ve kurulumu başlatın.
ADIM 3
Kurulum tamamlandı, oyun ayarlarından altyazıları açmayı unutmayın.

Kurulum Ekranı

Sık Sorulan Sorular

1Yedek almama gerek var mı?
Kurulum esnasında oyunun orijinal dosyaları, dosya ismine ".backup" ibaresi eklenerek otomatik olarak yedeklenir ve herhangi bir sebepten yama kaldırılmak istenirse, Türkçe metin dosyaları kaldırdıktan sonra orijinal dosyaların ismi eski haline çevrilerek yerine koyulabilir. Eğer zaten ".backup" ibaresi bulunan dosyalar mevcutsa tekrar yedek alınmayacaktır.
2Yamayı nasıl kaldırırım?
Yamanın değiştirdiği Türkçe metin ve font dosyalarını kaldırdıktan sonra yamanın otomatik olarak yedek aldığı orijinal dosyaların isminden ".backup" ibaresini silerek eski haline çevirin.
3Farklı bir çeviri yaması kullanıyorum, bunu yüklersem sorun yaşar mıyım?
Farklı bir yama kullanıyorsanız, bu yamayı kurmadan önce kullandığınız yamayı kaldırmanız sağlıklı olacaktır.
4'Oyun tespit edilemedi' hatası alıyorum!
Kurulum dosyası seçilen dizinde hangi oyunun kurulu olduğunu kontrol eder. Eğer bu mesajı alınıyorsa yanlış bir dizin seçilmiştir anlamına gelir, "Gözat" butonuna tıklayarak oyunun kurulu olduğu ve .exe dosyasının bulunduğu ana dizin seçilmelidir. Oyun şu dizinlerde kurulu olabilir;

  • C:\Program Files (x86)\GTA 3\
  • C:\Program Files (x86)\Rockstar Games\Grand Theft Auto 3\
  • C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Grand Theft Auto 3\
  • C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\GTA III - The Definitive Edition\
5Yama dosyası neler içeriyor? Bilgisayarıma virüs bulaşır mı?
Yama, çeviri dosyalarını oyun dizinindeki gerekli alanlara taşıma işlemini kolaylaştıran, internet bağlantısı gerektirmeyen bir araçtır. Çeviri dosyalarını gerekli dizinlere kopyalama işlemi için hazırladığımız kurulum dışında değiştirilen veya eklenen dosya yoktur. Bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali yoktur.
6Türkçe yama 'Definitive Edition Project' isimli mod ile uyumlu mu?
Evet. Universal Türkçe Yama, GTA 3 orijinal-klasik sürümü için geliştirilmiş Definitive Edition Project isimli 3. parti oyun moduyla çalışmaktadır. Yama kurulumu modun kurulu olup olmadığı algılaması ve uygun dosyaları kurması işleviyle beraber geliştirilmiştir.
7Yamayı kimler hazırladı?
Çeviriler ve font düzenlemeleri "CriminaL277" tarafından hazırlanmıştır. Yama kurulumu GTA TR tarafından hazırlanmıştır. Yamanın eski sürümlerinde ise "henrymorgan92"nin çevirilerine yer verilmiştir. Türkçe çevirilerde emeği geçen herkese Grand Theft Auto III oyununun Türk oyuncularla buluşmasına olan katkılarından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Güncelleme Geçmişi

 v1.00 (11 Ocak 2024) | GTA III, GTA VC, GTA SA ve GTA IV için Türkçe yama dosyaları Universal Türkçe Yama ile tek çatı altında toplandı. Eski yama kurulumuna göre daha kullanışlı, kapsamlı, pratik ve hafif bir kurulum geliştirdik. Kurulum yamasının bu yeni sürümü GTA Trilogy: The Definitive Edition oyunlarına yama kurulumunu da mümkün hale getiriyor. Ayrıca oyunların klasik sürümüyle ve klasik sürümler için geliştirilmiş Definitive Edition Project isimli 3. parti mod ile uyumludur. Oyun ana dizini seçildikten sonra oyunu ve oyun sürümünü otomatik olarak tespit ederek uygun yama dosyalarını oyun dizinine aktarır. Eski yama kurulumlarının aksine bu yama, bilgisayara sabit bir program olarak kurulmaz. Türkçe yama haricinde başka modlar barındırmaz. Değişmesi gereken orijinal dosyaların ismine ".backup" ibaresi ekleyerek yedekler, ancak yedekten otomatik geri döndürme işlevi bulunmaz. GTA III, GTA VC, GTA SA oyunlarında Criminal777'nin Aralık 2023'te yayınlanan en güncel çevirilerine yer verilmiştir. Grand Theft Auto oyunlarını Türkçe'ye çeviren, sayfamızda yer vermemize izin veren, oyunları Türk oyuncularla buluşmasını sağlayan henrymorgan92'ye, mayob'a, Criminal777'ye, gthorse'a ve emeği geçen diğer herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Ekran Görüntüleri: The Definitive Edition

Ekran Görüntüleri: Klasik

72979
görüntüleme

4.521 oy