GTA III Banner

Açıklama

Kurulum dosyası GTA TR ekibi tarafından hazırlanan, Grand Theft Auto III'ün %100 tüm metinleri kapsayan çeviri yaması. "henrymorgan92" tarafından 2020 yılında hazırlanan ve baştan çevirilen GTA III çevirisi, oyun diline sadık kalarak hazırlanmış, en güncel Türkçe çeviridir. Oğuz Gürsel'in esprili 2002 yılında yayınlanan çevirisindeki bazı eksik anlatımlar, çeviri hataları ve yazım yanlışlarından dolayı 2020 yılında GTA III "henrymorgan92" tarafından baştan çevirilmiştir. Çeviride Türkçe font kullanımı için düzenlemeler yapılarak Türkçe karakter desteği kazandırılmıştır. Yamanın kapsadığı çeviriler: ana görevler (senaryo), yan görevler, ara sahneler, telefon görüşmeleri, menü, diyaloglar, ekrana gelen bilgiler, girilebilen dükkanların menüleri. Yalnızca Windows platformuyla, Steam ve Rockstar Games Launcher sürümleriyle uyumludur. 

Yama kurulum dosyası, oyunun Türkçe metinlerini oyuna aktarma ve kaldırılması halinde oyunun orijinal metin dosyalarını geri yükleme işleminini gerçekleştirir. Kurulum yalnızca bilgisayarınızda GTA III'ün kurulu olduğu dizine gerçekleşebilmektedir, yanlış klasör seçmeniz halinde kurulum ilerlemeyecektir. Türkçe yama kurulum esnasında orijinal dosyalarınızı yedekler ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz oyunun orijinal metin dosyaları geri yüklenir.

Çeviriler "henrymorgan92" tarafından hazırlanmıştır. GTA TR ekibi yalnızca kurulumu ve yedeklemeyi kolaylaştırmak için otomatik kurulum yamasını hazırlamıştır.

Kurulum Talimatları

Adım 1: GTA III Türkçe Yama'yı indirin ve açın. Kurulum açıldığında ilerleyerek oyun dizini sorulan kısma gelin.

Adım 2: Dizin kısmında otomatik olarak oyunun Steam sürümünün dizini bulunur, eğer oyununuz başka bir konumdaysa Gözat'a tıklayarak seçin ve kurulumu başlatın.

Adım 3: Kurulum tamamlandı, oyun ayarlarından altyazıları açmayı unutmayın.

GTATR-III-Turkce-Yama
Kurulum Ekranı

Sık Sorulan Sorular

1Yedek almama gerek var mı?
Hayır. Kurulum esnasında oyunun orijinal dil dosyaları otomatik olarak yedeklenir ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz, kaldırma işlemi esnasında yedeklenmiş olan orijinal dil dosyaları oyuna geri yüklenecektir.
2Yamayı nasıl kaldırırım?
Yamayı kaldırmak için Windows Denetim Masası'ndaki Programlar ve Özellikler (ya da Program Ekle veya Kaldır) listesinde "Grand Theft Auto III Türkçe Yama"yı bularak kaldır seçeneğini seçin. Yamayı kaldırmanızın ardından kurulum esnasında yedeklenmiş olan orijinal dil dosyaları geri yüklenecektir.

Eğer oyunu bilgisayarınızdan kaldıracaksanız; önce yamayı, sonrasında oyunu kaldırmanız daha sağlıklı olacaktır.
3Farklı bir çeviri yaması kullanıyorum, bunu yüklersem sorun yaşar mıyım?
Farklı bir yama kullanıyorsanız, bu yamayı kurmadan önce kullandığınız yamayı kaldırmanız gerekmektedir.
4"Oyun seçtiğiniz klasörde kurulu değil" hatası alıyorum!
Kurulum dosyası, yamayı yanlış bir dizine kurmamanız için seçmiş olduğunuz dizinde oyunun kurulu olup olmadığını kontrol eder. Eğer bu hatayı alıyorsanız lütfen "Gözat" butonuna tıklayarak oyunun kurulu olduğu dizini seçiniz. Oyununuz şu dizinlerde kurulu olabilir;

  • C:\Program Files (x86)\GTA 3\
  • C:\Program Files (x86)\Rockstar Games\Grand Theft Auto 3\
  • C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Grand Theft Auto 3\
5Türkçe yama "Definitive Edition" isimli mod ile uyumlu mu?
Türkçe yama, Definitive Edition Project isimli 3. parti oyun moduyla çalışmaktadır, ancak bunun için aşağıdaki işlemi yapmanız gerekmektedir.
Definitive Edition ve Türkçe yama kurulu oyununuzun ana dizinine gelerek aşağıda yolu belirtilen iki dosyayı siliniz:

  • ...\Grand Theft Auto 3\modloader\Xbox Version HD\text\american.gxt
  • ...\Grand Theft Auto 3\modloader\Xbox Version HD\models\fonts.txd
Bu dosyaları kaldırmanızın ardından oyununuzda Türkçe yama aktif olacaktır.
6Yama dosyası neler içeriyor? Bilgisayarıma virüs bulaşır mı?
Yama, çeviri dosyalarını oyun dizinindeki gerekli alanlara taşıma işlemini kolaylaştıran bir araçtır. Çeviri dosyalarını gerekli dizinlere kopyalama işlemi için hazırladığımız kurulum dışında değiştirilen veya eklenen dosya yoktur. Bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali yoktur.
7Yamayı kimler hazırladı?
Çeviriler ve font düzenlemeleri "henrymorgan92" tarafından hazırlanmıştır. Yama kurulumu GTA TR ekibi tarafından hazırlanmıştır.
62731
görüntüleme

4.316 oy