Valilik Grand Theft Auto’yu Yasakladı!

GTA5 Trevor

İçinde Grand Theft Auto‘nun da bulunduğu 6 bilgisayar oyununa Balıkesir Valiliğinden yasak geldi. Yasağın sebebi oyunların “şiddet, hırsızlık, argo, kan, cinsellik, alkol, uyuşturucu kullanımı” gibi öğeler içermesi. Bu yasak internet kafeleri kapsıyor ve internet kafelerde bu 6 oyun oynanamayacak.

Valilik,

İşyerlerindeki bilgisayarlarda, uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşındaki küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamaz.
 hükmünü içeren 9/g maddesine dayanarak, bilgisayar oyunlarının incelenmesi için bir komisyon kurdu.

Komisyon 56 bilgisayar ve oyun demoları inceleyerek şu oyunlarda yoğun şiddet, hırsızlık, argo, kan, cinsellik, alkol, uyuşturucu kullanımı gibi temalar bulunduğunu belirtti: Grand Theft Auto (GTA), Hitman, Bloodrayne, Battlefield Vietnam, The Godfather 1-2, Metin 2. Bu oyunlarının internet kafelerde oynanması sakıncalı bulunarak yasaklandı.

18 yaş üstü için olan oyunların internet kafelerde oynatılmamasını kararlaştıran Valilik, koydukları yasağı internet kafe sahiplerine yazıyla bildirdi. Web sitelerinde de ilan ederek uygulamaya geçirdi. Bu karar sonrası internet kafeleri yasaklanan oyunları sildiğini belirtti.

Yasaklanan oyunlar

  • Grand Theft Auto
  • Hitman
  • Bloodrayne 1-2
  • Battlefield Vietnam
  • The Godfather 1-2
  • Metin 2

Bu yasak şuan yalnızca Balıkesir’de geçerli. Diğer illerde de bu tip yasaklara geçilecek mi merak konusu.

4026
görüntüleme

3.33 oy