GTA 4 The Ballad of Gay Tony Kapak

Kapak Fotoğrafı

Geliştirici
Rockstar North

Yayımcı
Rockstar Games (Ana Şirket: Take-Two Interactive)

Platformlar
PlayStation 3, Xbox 360, PC

Çok Oyuncu
xBox 360 ve PS3'te maksimum 16 oyuncu.
PC'de maksimum 32 oyuncu.

İnternet Sitesi
www.rockstargames.com/theballadofgaytony

Çıkış Tarihi
— 29 Ekim 2009: Xbox 360
— 13 Nisan 2010: PlayStation3, PC

Ana Karakter
Luis Fernando Lopez

Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony (kısaca GTA TBoGT), Rockstar North tarafından geliştirilmiş açık dünya-aksiyon tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin dördüncü ana oyunu olan GTA IV’ün ikinci ek paketidir. Serinin ondördüncü oyunudur. 29 Ekim 2009′da GTA IV’ün ilk ek içeriği GTA: The Lost and Damned’ı da içeren Episodes from Liberty City adlı paketle birlikte Xbox 360 platformuna özel olarak çıkışını gerçekleştirmiştir. Daha sonraları ise 13 Nisan 2010′da PlayStation 3 ve PC platformlarında da yerini almıştır.

Oyun, GTA IV’ün devamı niteliğindedir. Tıpkı The Lost and Damned gibi GTA IV’ün ek paketi olması dolayısıyla GTA IV’le birlikte aynı şehirde, aynı yıl içerisinde geçmektedir ve de hikâye, GTA IV’ün hikâyesiyle paralel işlenmektedir. Bundan dolayı da oyunda GTA IV’ten tanıdık karakterler de yer almaktadır. Hikâye; Luis Fernando Lopez adlı karakterin, şehirdeki hemen hemen tüm gece kulüplerinin sahibi olan “Gay Tony” lakaplı patronu ve aynı zamanda iş ortağı Tony Prince’la olan renkli maceralarını konu almaktadır. The Lost and Damned gibi The Ballad of Gay Tony’de de GTA IV’ten farklı bir hikâye göze çarpmaktadır. Liberty City’nin hiç görülmemiş renkli hayatı, gece kulüpleri ve eğlencesi, oyunseverleri büyülemiştir. Başarısıyla birlikte 2009 yılında “En İyi DLC” dalındaki ödülün sahibi olan bu hikâye paketi, 4. dönem GTA serisinin (GTA IV Era) son oyunudur. Bu oyundan sonra GTA V ile yeni bir dönem başlamıştır.

The Ballad of Gay Tony Char Render

Rockstar’ın Microsoft’la anlaşması gereği 2009 yılında sadece Xbox 360 platformu için çıkan, 30 Mart’ta da PC ve PS3 platformu için piyasada olacağı duyurulan GTA IV’ün ikinci ve son genişleme paketi; The Ballad of Gay Tony.

The Ballad Of Gay Tony genişleme paketinden de öte bir şey. 10 saati aşkın hikâye bölümü, yeni yan görevler, 20’den fazla araç, 8 silah, paraşüt, dövüş kulübü, uyuşturucu savaşları, içinde bolca mini oyun olan eğlenceli vakit geçirebileceğimiz gece kulüpleri, nitro, golf oyunu, yeni radyo ve müzikler, multiplayer eklentileri… Kısacası Liberty City’nin eğlence hayatı bu eklenti paketinde.

Bu isim ilk duyurulduğunda herkese komik gelmişti. Acaba eşcinsel bir karakteri mi yönetecektik? Hayır, oyunda Luis Fernando Lopez adında yine Niko gibi göçmen bir karakteri yönlendiriyoruz. Ancak oyunda bir eşcinsel olan Anthony Prince takma ismi ile Gay Tony’nin hikâyesi anlatılıyor.

Klasik GTA oyunlarındaki gibi 1-2 zengin karakter var ve biz onlardan görevler alan bir seri katiliz. En önemli görev kaynağı kulüplerinin de güvenliğini sağladığımız Tony Prince. Karakterimizin başı ne zaman derde girse Tony onu belâdan kurtarıyor. Luis de vefa borcu olarak Tony’nin pis işlerini hallediyor ve onun yakın korumalığını yapıyor.

The Ballad of Gay Tony ile birlikte artık Liberty City’de geceler daha uzun. Gece kulüplerinde güvenlik olarak çalışabiliriz. Seçilen harika şarkılar ile birlikte gece kulüplerinin gerçekten hiçbir farkı yok. Şarkıların ritmine kapılıp kendimizi bir anda dans pistinde bulabiliriz. Tek gecelik kız arkadaşlar bulabilir, bir şişe şampanyayı en hızlı şekilde bitirebilmek için arkadaşlarımızla yarışabiliriz.

Yasadışı olan ve şehrin gizli yerlerinde yapılan dövüş kulüplerine katılıp ünvan peşinde koşabiliriz. Tabii kazanırsak yüklü bir miktar parayı da cebimize indirmiş oluyoruz.

Star Junction caddesine paraşüt ile süzülebilir, yeni helikopterimiz Buzzard ve yeni tankımız APC Tank ile şehri birbirine katabiliriz.

16098
görüntüleme

4.510 oy