GTA Vice City: Türkçe Yama

Açıklama

Yama kurulumu GTA TR ekibi tarafından hazırlanan, Grand Theft Auto: Vice City'nin %100 tüm metinleri kapsayan çeviri yaması. "mayob" tarafından 2020 yılında hazırlanan ve baştan çevirilen GTA: Vice City çevirisi, oyun diline sadık kalarak hazırlanmış, en güncel Türkçe çeviridir. Oğuz Gürsel'in sevilen 2003 çevirisindeki eksik anlatımlar, çeviri hataları ve yazım yanlışlarından dolayı 2020 yılında GTA: Vice City "mayob" tarafından baştan çevirilmiştir. Aynı zamanda Türkçe font kullanımı için düzenlemeler yapılarak Türkçe karakter desteği kazandırılmıştır. Yamanın kapsadığı çeviriler: ana görevler (senaryo), yan görevler, ara sahneler, telefon görüşmeleri, mini oyunlar, menüler, diyaloglar, ekrana gelen bilgiler. Yalnızca Windows platformuyla, Steam ve Rockstar Games Launcher sürümleriyle uyumludur.

Yamada özel isimler (yer isimleri, araç isimleri, kişi isimleri) olabildiğince orijinal dilinde bırakılmıştır. Görev isimleri Türkçe'ye çevrilmiştir. Argo ve küfürler, çeviride sansürsüz olarak yer almaktadır. Türkçe'de kullanılan argo hitap kelimeleri gerekmedikçe kullanılmamıştır.

Yama kurulum dosyası, oyunun Türkçe metinlerini oyuna aktarma ve kaldırılması halinde oyunun orijinal metin dosyalarını geri yükleme işleminini gerçekleştirir. Türkçe yamanın yanında GTA: Vice City için opsiyonel modifikasyonlar da bulunmaktadır. Widescreen Fix v1.0 (Geniş Ekran Düzeltmesi) ve SilentPatch v1.1 (Çeşitli Sorun Düzeltmeleri) eklentileri kurulumun içinde yer almaktadır ve isteğinize bağlı olarak kurulup kurulmayacaklarını seçebilirsiniz. Kurulum yalnızca bilgisayarınızda GTA: Vice City'nin kurulu olduğu dizine gerçekleşebilmektedir, yanlış klasör seçmeniz halinde kurulum ilerlemeyecektir. Türkçe yama kurulum esnasında orijinal dosyalarınızı yedekler ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz oyunun orijinal metin dosyaları geri yüklenir. Yamanın içinde yer alan ekstra modifikasyonları kurmuşsanız bunlar da yamayla beraber kaldırılacaktır.

Çeviriler "mayob" tarafından hazırlanmıştır. GTA TR ekibi yalnızca kurulumu ve yedeklemeyi kolaylaştırmak için otomatik kurulum yamasını hazırlamıştır.

Kurulum Talimatları

Adım 1: GTA: VC Türkçe Yama'yı indirin ve açın. Kurulum açıldığında ilerleyerek oyun dizini sorulan kısma gelin.

Adım 2: Dizin kısmında otomatik olarak oyunun Steam sürümünün dizini bulunur, eğer oyununuz başka bir konumdaysa Gözat'a tıklayarak seçin ve ilerleyin.

Adım 3: Dilerseniz Türkçe yama ile beraber bazı sorunları gideren ek modifikasyonlardan hangilerini kurmak istediğinizi seçebilirsiniz. İlerleyerek kurulumu başlatın.

Adım 4: Kurulum tamamlandı, oyun ayarlarından altyazıları açmayı unutmayın.

Kurulum Ekranı

Sık Sorulan Sorular

1Yedek almama gerek var mı?
Hayır. Kurulum esnasında oyunun orijinal dil dosyaları otomatik olarak yedeklenir ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz, kaldırma işlemi esnasında yedeklenmiş olan orijinal dil dosyaları oyuna geri yüklenecektir.
2Yamayı nasıl kaldırırım?
Yamayı kaldırmak için Windows Denetim Masası'ndaki Programlar ve Özellikler (ya da Program Ekle veya Kaldır) listesinde "Grand Theft Auto: Vice City Türkçe Yama"yı bularak kaldır seçeneğini seçin. Yamayı kaldırmanızın ardından kurulum esnasında yedeklenmiş olan orijinal dil dosyaları geri yüklenecektir.

Eğer oyunu bilgisayarınızdan kaldıracaksanız; önce yamayı, sonrasında oyunu kaldırmanız daha sağlıklı olacaktır.
3Farklı bir çeviri yaması kullanıyorum, bunu yüklersem sorun yaşar mıyım?
Farklı bir yama kullanıyorsanız, bu yamayı kurmadan önce kullandığınız yamayı kaldırmanız gerekmektedir.
4"Oyun seçtiğiniz klasörde kurulu değil" hatası alıyorum!
Kurulum dosyası, yamayı yanlış bir dizine kurmamanız için seçmiş olduğunuz dizinde oyunun kurulu olup olmadığını kontrol eder. Eğer bu hatayı alıyorsanız lütfen "Gözat" butonuna tıklayarak oyunun kurulu olduğu dizini seçiniz. Oyununuz şu dizinlerde kurulu olabilir;

  • C:\Program Files (x86)\GTA Vice City\
  • C:\Program Files (x86)\Rockstar Games\Grand Theft Auto Vice City\
  • C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Grand Theft Auto Vice City\
5Türkçe yama "Definitive Edition" isimli mod ile uyumlu mu?
Türkçe yama, Definitive Edition Project isimli 3. parti oyun moduyla çalışmaktadır, ancak bunun için aşağıdaki işlemi yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde Türkçe karakter problemiyle karşılaşabilirsiniz.
Definitive Edition ve Türkçe yama kurulu oyununuzun ana dizinine gelerek aşağıda yolu belirtilen dosyayı siliniz:

  • ...\Grand Theft Auto Vice City\modloader\Anniversary GUI\models\fonts.txd
Bu dosyayı kaldırmanızın ardından oyununuzda Türkçe karakterler aktif olacaktır.
6Yama dosyası neler içeriyor? Bilgisayarıma virüs bulaşır mı?
Yama, metin ve font dosyalarını oyun dizinindeki gerekli alanlara taşıma işlemini kolaylaştıran bir araçtır. Çeviri dosyalarını gerekli dizinlere kopyalama işlemi için hazırladığımız kurulum ve opsiyonel olarak kurulan ek oyun modifikasyonları dışında değiştirilen veya eklenen dosya yoktur. Bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali yoktur.
7Yamayı kimler hazırladı?
Çeviriler "mayob" tarafından hazırlanmıştır. Yama kurulumu GTA TR ekibi tarafından hazırlamıştır.

Görseller

201838
görüntüleme

4.622 oy