GTA Vice City: Türkçe Yama

Açıklama

Kurulumun yaması GTA TR ekibi tarafından hazırlanan, Grand Theft Auto: Vice City'nin %100 tüm metinleri kapsayan çeviri yaması. Oğuz Gürsel tarafından 2003 yılında hazırlanan GTA: Vice City çevirisi, Türkçe'ye özgü kendine has birçok espri ile oynayanları güldürmüştür. Yamada bu çeviri üzerinde düzenlemeler ve güncellemeler yapılmıştır. Türkçe karakter desteği bulunmamaktadır. Yamanın kapsadığı çeviriler: ana görevler (senaryo), yan görevler, ara sahneler, telefon görüşmeleri, mini oyunlar, menüler, diyaloglar, ekrana gelen bilgiler. Bazı özel isimler çevrilmişken, bazıları orijinal olarak bırakılmıştır. Yalnızca Windows platformuyla, Steam ve Rockstar Games Launcher sürümleriyle uyumludur. 

GTA TR ekibinin güncellediği yama, Oğuz Gürsel'in çevirileri baz alarak hazırlanmıştır. Yamada Türkçe'nin doğru kullanımı amacıyla tespit edilebilen yazım kuralı yanlışları (de-da ayrımı, mı-mi ayrımı, ki ayrımı...), yazım yanlışları, büyük-küçük harf yanlışları, noktalama işareti yanlışları olabildiğince düzeltilmiştir. Bunun haricinde oyunda bazı ufak tefek espriler kaldırılmış veya değiştirilmiştir. Türkçe'leştirilen bazı özel isimlerin yerine orijinal isimler eklenmiştir. Birkaç yerde farkedilen anlam bozukluğu ve çeviri hataları düzeltilmiştir. Çoğu satırda düzenleme yapılmamıştır.

Kurulum yaması, oyunun Türkçe metinlerini oyuna aktarma ve kaldırılması halinde oyunun orijinal metin dosyalarını geri yükleme işleminini gerçekleştirir. Kurulum yalnızca bilgisayarınızda GTA: Vice City'nin kurulu olduğu dizine gerçekleşebilmektedir, yanlış klasör seçmeniz halinde kurulum ilerlemeyecektir. Türkçe yama kurulum esnasında orijinal dosyalarınızı yedekler ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz oyunun orijinal metin dosyaları geri yüklenir.

Yamada gördüğünüz ufak tefek hataları veya çeviri önerilerinizi ekran görüntüsüyle tartışma alanında paylaşmanız halinde güncellemeler ile yamayı geliştirebiliriz.

Kurulum Talimatları

Adım 1: GTA: VC Türkçe Yama'yı indirin ve açın. Kurulum açıldığında ilerleyerek oyun dizini sorulan kısma gelin.

Adım 2: Dizin kısmında otomatik olarak oyunun Steam sürümünün dizini bulunur, eğer oyununuz başka bir konumdaysa Gözat'a tıklayarak seçin ve kurulumu başlatın.

Adım 3: Kurulum tamamlandı, oyun ayarlarından altyazıları açmayı unutmayın.

Kurulum Ekranı

Sık Sorulan Sorular

1Yedek almama gerek var mı?
Hayır. Kurulum esnasında oyunun orijinal dil dosyaları otomatik olarak yedeklenir ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz, kaldırma işlemi esnasında yedeklenmiş olan orijinal dil dosyaları oyuna geri yüklenecektir.
2Yamayı nasıl kaldırırım?
Yamayı kaldırmak için Windows Denetim Masası'ndaki Programlar ve Özellikler (ya da Program Ekle veya Kaldır) listesinde "Grand Theft Auto: Vice City Türkçe Yama"yı bularak kaldır seçeneğini seçin. Yamayı kaldırmanızın ardından kurulum esnasında yedeklenmiş olan orijinal dil dosyaları geri yüklenecektir.

Eğer oyunu bilgisayarınızdan kaldıracaksanız; önce yamayı, sonrasında oyunu kaldırmanız daha sağlıklı olacaktır.
3Farklı bir çeviri yaması kullanıyorum, bunu yüklersem sorun yaşar mıyım?
Farklı bir yama kullanıyorsanız, bu yamayı kurmadan önce kullandığınız yamayı kaldırmanız gerekmektedir.
4"Oyun seçtiğiniz klasörde kurulu değil" hatası alıyorum!
Kurulum dosyası, yamayı yanlış bir dizine kurmamanız için seçmiş olduğunuz dizinde oyunun kurulu olup olmadığını kontrol eder. Eğer bu hatayı alıyorsanız lütfen "Gözat" butonuna tıklayarak oyunun kurulu olduğu dizini seçiniz. Oyununuz şu dizinlerde kurulu olabilir;

  • C:\Program Files (x86)\GTA Vice City\
  • C:\Program Files (x86)\Rockstar Games\Grand Theft Auto Vice City\
  • C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Grand Theft Auto Vice City\
5Yama dosyası neler içeriyor? Bilgisayarıma virüs bulaşır mı?
Yama, çeviri dosyalarını oyun dizinindeki gerekli alanlara taşıma işlemini kolaylaştıran bir araçtır. Çeviri dosyalarını gerekli dizinlere kopyalama işlemi için hazırladığımız kurulum dışında değiştirilen veya eklenen dosya yoktur. Bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali yoktur.
6Yamayı kimler hazırladı?
Çeviriler Oğuz Gürsel tarafından hazırlanmıştır. Yama kurulum dosyası ve çeviri düzenlemeleri GTA TR ekibi tarafından yapılmıştır.
30340
görüntüleme

oy