GTA San Andreas: Türkçe Yama

Açıklama

Yama kurulumu GTA TR tarafından hazırlanan, Grand Theft Auto: San Andreas'ın %100 tüm metinleri kapsayan çeviri yaması. "CriminaL277" tarafından 2020 yılında başlanan ve uzun emekler sonucu tamamlanan GTA: San Andreas oyunu çevirisi, önceki yamalardan bağımsız olarak tamamen sıfırdan çevrilmiştir. Türkçe font dosyasıyla beraber yüklenmekte ve Türkçe karakterleri (ç, ş, ü, ı, İ,ö, ğ) tamamen desteklemektedir. Yamanın kapsadığı çeviriler: ana görevler (senaryo), yan görevler, ara sahneler, telefon görüşmeleri, mini oyunlar, menüler, diyaloglar, ekrana gelen bilgiler, girilebilen dükkanların menüleri. Araçların adları, adresler ve özel isimler orijinal olarak bırakılmıştır. Yalnızca Windows platformuyla uyumludur. 

GTA TR ekibinin hazırladığı kurulum yaması, "CriminaL277"nin çevirilerini ve Türkçe karakter desteği için düzenlenmiş font dosyasını oyuna aktarma ve kaldırılması halinde oyunun orijinal metin dosyalarını geri yükleme işleminini gerçekleştirir. Türkçe yamanın yanında GTA: San Andreas için opsiyonel modifikasyonlar da bulunmaktadır. SilentPatch (Çeşitli Sorun Düzeltmeleri) eklentisi kurulumun içinde yer almaktadır ve isteğinize bağlı olarak kurulup kurulmayacağını seçebilirsiniz. Kurulum yalnızca bilgisayarınızda GTA: San Andreas'ın kurulu olduğu dizine gerçekleşebilmektedir, yanlış klasör seçmeniz halinde kurulum ilerlemeyecektir. Türkçe yama kurulum esnasında orijinal dosyalarınızı yedekler ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz oyunun orijinal metin dosyaları geri yüklenir. Yama kurulumunda yer alan ekstra modifikasyonlar ve ilgili dosyalar kaldırılmayacaktır, dilediğiniz takdirde bunları manuel olarak kaldırabilirsiniz.

Çeviriler CriminaL277 tarafından hazırlanmıştır. GTA TR ekibi yalnızca kurulumu ve yedeklemeyi kolaylaştırmak için otomatik kurulum yamasını hazırlamıştır. CriminaL277'nin çevirilerinin en güncel haline bu adresteki forum konusundan ulaşabilir ve manuel kurulum yapabilirsiniz. Bu sayfadan indirebileceğiniz GTA TR yaması belirli aralıklarla CriminaL277'nin yayınladığı çeviriler ile güncellenmektedir ve her zaman en güncel hali olmayabilir.

Kurulum Talimatları

Adım 1: GTA: SA Türkçe Yama'yı indirin ve açın. Kurulum açıldığında ilerleyerek oyun dizini sorulan kısma gelin.

Adım 2: Dizin kısmında otomatik olarak oyunun Steam sürümünün dizini bulunur, eğer oyununuz başka bir konumdaysa Gözat'a tıklayarak seçin ve ilerleyin.

Adım 3: Dilerseniz Türkçe yama ile beraber oyunu daha iyi hale getiren ek modifikasyonlardan hangilerini kurmak istediğinizi seçebilirsiniz. İlerleyerek kurulumu başlatın.

Adım 4: Kurulum tamamlandı, oyun ayarlarından altyazıları açmayı unutmayın.

Kurulum Ekranı

Sık Sorulan Sorular

1Yedek almama gerek var mı?
Yedekleme otomatik gerçekleştiğinden, çoğu kişi için gerek bulunmamaktadır. Kurulum esnasında oyunun orijinal dil dosyaları otomatik olarak yedeklenir ve herhangi bir sebepten yamayı kaldırmak isterseniz, kaldırma işlemi esnasında yedeklenmiş olan orijinal dil dosyaları oyuna geri yüklenir. Ancak yama kurulumunda seçerek kurabileceğiniz ek modifikasyonlar ve ilgili dosyalarla ilgili bir yedek alınmamaktadır, kaldırma işlemi sırasında bu modifikasyonlar kaldırılmamaktadır.
2Yamayı nasıl kaldırırım?
Yamayı kaldırmak için Windows Denetim Masası'ndaki Programlar ve Özellikler (ya da Program Ekle veya Kaldır) listesinde "Grand Theft Auto: San Andreas Türkçe Yama"yı bularak kaldır seçeneğini seçin. Yamayı kaldırmanızın ardından kurulum esnasında yedeklenmiş olan orijinal dil dosyaları geri yüklenecektir.

Eğer oyunu bilgisayarınızdan kaldıracaksanız; önce yamayı, sonrasında oyunu kaldırmanız daha sağlıklı olacaktır.
3Farklı bir çeviri yaması kullanıyorum, bunu yüklersem sorun yaşar mıyım?
Farklı bir yama kullanıyorsanız, bu yamayı kurmadan önce kullandığınız yamayı kaldırmanız gerekmektedir.
4"Oyun seçtiğiniz klasörde kurulu değil" hatası alıyorum!
Kurulum dosyası, yamayı yanlış bir dizine kurmamanız için seçmiş olduğunuz dizinde oyunun kurulu olup olmadığını kontrol eder. Eğer bu hatayı alıyorsanız lütfen "Gözat" butonuna tıklayarak oyunun kurulu olduğu dizini seçiniz. Oyununuz şu dizinlerde kurulu olabilir;

  • C:\Program Files (x86)\GTA San Andreas\
  • C:\Program Files (x86)\Rockstar Games\Grand Theft Auto San Andreas\
  • C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Grand Theft Auto San Andreas\
5Türkçe yama "Definitive Edition" isimli mod ile uyumlu mu?
Türkçe yama, Definitive Edition Project isimli 3. parti oyun moduyla çalışmaktadır, ancak bunun için aşağıdaki işlemi yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde Türkçe karakter problemiyle karşılaşabilirsiniz.
Definitive Edition ve Türkçe yama kurulu oyununuzun ana dizinine gelerek aşağıda yolu belirtilen dosyayı siliniz:

  • ...\Grand Theft Auto San Andreas\modloader\Mobile GUI\models\fonts.txd
Bu dosyayı kaldırmanızın ardından oyununuzda Türkçe karakterler aktif olacaktır.
6Yama dosyası neler içeriyor? Bilgisayarıma virüs bulaşır mı?
Yama, metin ve font dosyalarını oyun dizinindeki gerekli alanlara taşıma işlemini kolaylaştıran bir araçtır. Çeviri dosyalarını gerekli dizinlere kopyalama işlemi için hazırladığımız kurulum ve opsiyonel olarak kurulan ek oyun modifikasyonları dışında değiştirilen veya eklenen dosya yoktur. Bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali yoktur.
7Yamayı kimler hazırladı?
Çeviriler "CriminaL277" tarafından hazırlanmıştır. Yama kurulumu GTA TR ekibi tarafından hazırlamıştır.

Güncelleme Geçmişi

 v2.17 - 16 Mayıs 2023 | "CriminaL277"nin yayınladığı güncelleme ile hikâyeyle alakalı bütün metinler gözden geçirildi ve büyük çoğunluğu baştan çevrildi, "Amfibi Saldırısı" isimli göreve bilgi yazıları eklendi.

v2.16 - 22 Kasım 2022 | "CriminaL277"nin yayınladığı güncelleme ile İspanyolca ve diğer dillerdeki diyalogların da çevirisi yapılarak yama daha kapsamlı hale getirildi, bazı çeviriler düzeltildi.

v2.15 - 27 Haziran 2022 | "CriminaL277"nin yayınladığı çeşitli çeviri düzeltmelerini, iyileştirmelerini ve optimize edilmiş font dosyasını içerir.

v2.14 - 17 Ekim 2021 | "CriminaL277"nin yayınladığı güncelleme ile; ISKA'nın düzenlediği Türkçe font yamaya entegre edildi, font dosyası yenilendi ve tek versiyona düşürüldü.

v2.13 - 2 Ekim 2021 | "CriminaL277"nin yayınladığı güncelleme ile; oyundaki argo dile uyumlu olması açısından kasıtlı olarak yanlış yazılmış kelimelerden vazgeçilip, dil bilgisine %100 uyumlu olacak şekilde değiştirildi.

v2.12 - 26 Ağustos 2021 | "CriminaL277"nin yayınladığı güncelleme ile; Savaş av tüfeğinde Gangster seviyesinde gözüken bilgi metninde "artti" olarak yazılmış yanlış kelime düzeltildi ve "Madd Dogg'un Kafiyeleri" görevinde korumaların baktıkları yönü gösteren bilgi metniyle, nasıl sessizce öldürmeniz gerektiğini anlatan bilgi metninin yerleri değiştirilerek daha anlaşılır hale getirildi.

v2.11 - 21 Ağustos 2021 | "CriminaL277"nin yayınladığı güncelleme ile "Hayat Bir Plaj" görevindeki hareket tuşları için bilgilendirme eklendi.

v2.0 - 31 Temmuz 2021 | Türkçe yama "CriminaL277" tarafından baştan yapılan çeviriyle güncellendi ve yama kurulumuna opsiyonel mod kurulumları eklendi.

v1.0 - 19 Mart 2020 | "gta.bullet" tarafından yapılan Grand Theft Auto: San Andreas Türkçe yaması kurulum haline getirilerek yayınlandı.

Görseller

415445
görüntüleme

4.554 oy