Koronavirüs, Rockstar Games’i de Vurdu!

Son zamanlarda yaşanan koronavirüs nedenli sağlık kaygıları oyun endüstrini de etkiliyor ve bu da etkinliklerin yeniden planlanmasına veya iptal edilmesine neden oluyor. Grand Theft Auto oyunlarının geliştiricisi Rockstar Games, bu kriz döneminde koronavirüsün yayılmasının neden olduğu enfeksiyon olasılığını en aza indirgemek için ofislerini kapatmaya ve çalışanları evden çalışmaya davet ediyor.

Rockstar Games, tüm video oyunu seven takipçerine hitap eden açık bir mektupla, sosyal medya üzerinden duyuru yaptı. Tüm ofislerini kapattıklarını ve tüm çalışanlarını uzaktan çalışma davet ederek bu şekilde yayılmayla mücadele etmeyi umduklarını ilettiler.

Bu nedenle çalışan sağlığını olabildiğince korumak için Rockstar North‘dan Rockstar Bangalore‘a kadar sekiz Rockstar Games uluslararası stüdyosu da geçici olarak kapatıldı. Yapılan açıklama şu şekilde (İngilizce):

RockstarGamesCoronavirus

Bundan iki hafta önce, Rockstar Games‘in ana şirketi Take-Two, COVID-19‘un (yeni koronavirüs) etkisi hakkında bir medya konferansında konuştu. Morgan Stanley Teknoloji, Medya ve Telekom Konferansı‘nda konuşan Take-Two CEO’su Strauss Zelnick, dünyanın dört bir yanındaki insanların sağlık ve güvenliğinin video oyunları geliştirmekten çok daha önemli olduğunu vurguladı.

Zelnick, Take-Two için büyük bir endişeye sahip olmadığını söyledi. Take-Two’nun alt şirketi, koronavirüs nedeniyle The Outer Worlds oyununun Nintendo Switch versiyonunu erteledi, sebebi ise oyunu port eden Virtuos şirketindeki geliştiricilerin Çin‘deki ofislerinin virüs nedeniyle kapalı olması. Ancak Zelnick, Take-Two’nun bunun ötesinde maddi bir etki beklemediğini iletti.

Coronavirus1

Küresel finans piyasasının koronavirüs nedeniyle hasar alabileceğini, ancak oyun sektörünün olumsuz bir şekilde etkileneceğine inanmadığını belirtti.

Zelnick’in strese girmemesinin bir nedeni de Take-Two’nun geliştiricilerinin uzaktan çalışmasına izin verme olanağına sahip olmasıydı. Şu anda şirket bünyesinde geçerli bir çalışma şekli değil, ama böyle devam ederse Take-Two buna hazırlanacak. Zelnick “Eğer böyle devam edemezsek uzaktan çalışma olanağına sahibiz, fakat buna gerek kalacağını sanmıyorum.” dedi.

Ancak bugün gelinen noktada bu kararı aldıklarını ve uyguladıklarını görüyoruz. Daha önce raporlar, koronavirüs’un PlayStation 5 ve Xbox Series X oyun konsollarının üretimini bile etkileyebileceğini ortaya çıkardı. Ancak bu soru Take-Two’nun Kaliforniya’daki çalışanlarına yönelikti. Zelnick, durumun ortaya çıkması halinde çalışanların üretken olmak için bir yol bulması gerektiğini söylüyor. “Evde olduğu kadar üretken olmak için bir yol bulmaları gerekecek.” dedi.

Coronavirus2

Ayrıca konuşması sırasında Zelnick, virüs normal gripten daha bulaşıcı olduğu için koronavirüs vakalarının ilerlemesini beklediğini söylemişti. Ayrıca medyanın koronavirüsünü yansıtma şeklini de eleştirdi ve şunları söyledi:

“Sanırım medya şu anda Amerika’da 25 milyon grip vakası olduğunun farkında değil gibi görünüyor. Amerika’da herhangi bir grip mevsiminde, tipik olarak 30 ila 60.000 kişi arasında gripten hayatını kaybediyor…”

Umuyoruz tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sorunu en kısa sürede çözülür. Oyuncuların dört gözle beklediği Grand Theft Auto VI‘nin olumsuz gelişmeler nedeniyle ertelenecek olma ihtimali de endişe uyandırmakta. Sık sık oyun oynuyorsanız oyun kolunuzu veya klavye-farenizi temiz tutmayı ve ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyin 😀

1240
görüntüleme

4.65 oy